Loading...

Категорија: ‘Гастрономија’

Турбо здрава диета: Како да ослабете 6 килограми за 10 дена

Јогуртот ја нормализира работата на дигестивниот тракт, го зајакнува имунитетот, помага за прочистување на токсините од организмот, го подобрува метаболизмот и го активира метаболизмот. Еве од што се состои оваа диета: – Јогурт 500 гр дневно, – Овошје 300 гр (со исклучок на грозје, лубеница, банана и други со висока концентрација на шеќери). – Зеленчук […]

Рецепт што мора да го знае секоја домаќинка: Како да направите највкусна домашна погача

Интересен рецепт од moirecepti.mk не привлече да го споделие со вас. За таа цел прво во млака вода се ставаат шеќерот, квасецот и малку брашно. Се меша и се остава квасецот да нарасне 10-тина минути. Потоа постепено во чинијата се додаваат јајцето, солта, маслото, јогуртот и брашното. Се замесува со меко тесто, се покрива со […]

Не е шеќер ниту сол, но е најголемиот отров со кој речиси секојдневно се храниме

Натриум нитратот е на прво место во списокот со најопасни додатоци, а кој се користи при производството на продукти од месо – сувомеснати и конзервирани месни продукти. При термичка обработка на продуктите натриум нитратот преминува во опасен хемиски агенс кој е карценоген. Во 1970 година имало обид да се забрани неговата употреба, но како и […]

Како да ги направите највкусните домашни фурнарини

Направивте одлично мезе или вкусен прелив и сега само ви фали нешто за грицкање. Ништо подобро од фурнарини. Состојки 260 г брашно 60 г пченкарно брашно 80 мл масло за готвење 160 мл вода (млака) 1 јајце 1 лажичка сол 1/2 лажичка шеќер 1/2 кесичка сув квасец малку сусам, сол, црвен пипер, ким (за посипување) […]

Чудотворниот пијалок за слабеење (Рецепт)

Главната предност на слични овошни и природни коктели е дека не снабдуваат со квалитетно количество витамини (особено потребни на нашиот организам во овој период од годината). Пијалокот е соодветен за секоја возраст, а освен што ќе го засили вашиот имунитет, ни помага во забрзување на метаболизмот и да се справиме побрзо со симнувањето на вишокот […]