Loading...

Категорија: ‘Гастрономија’

11 видови храна кои имаат чуден ЕФЕКТ ВРЗ вашиот мозок

Денес здравата исхрана е многу модерна и популарна, но работите не се толку едноставни. Денес ви претставуваме неколку видови храна кои, неочекувано за нас, можат да влијаат негативно или пак позитивно на нашиот мозок: Белиот ориз содржи брзи јаглехидрати, кои помагаат на гликозните молекули да влезат брзо во крвта. По консумирањето на бел ориз нивото […]

Диетата “утринска банана”: со една банана наутро до минус 16 килограми

Диетата “утринска банана” е едноставна популарна диета која пред три години доведе до недостаток на банани на јапонскиот пазар. Создадена од Сумико Ватанабе за нејзиниот сопруг Хитоши, диетата прво ги освои јапонските ентузијасти за слабеење, а потоа се прошири низ целиот свет. Диетата “утринска банана” е лесна, не е скапа и не бара броење калории, […]

План на исхрана со функционален јогурт од Александра Пренџова, нутриционист и технолог по исхрана

Здравиот и балансиран режим на исхрана е нешто што треба да се практикува секојдневно доколку сакаме да бидеме, пред сè, здрави, но, секако, и фит. Доколку во текот на годината понекогаш и си дозволуваме помалку здрава храна, тоа е во ред. Но, во екот на пролетта и во пресрет на летото се случува сите активно […]

Диетата на Д-р Жан Митрев: За 19 дена до неверојатни 15 килограми помалку

Кога температурите ќе скокнат, гардеробата мора да биде минимална, ако на тоа се додаде и дека ќе сакате да изгледате убаво на плажа, време е да се ослободите од килограмите кои добивте периодов. Оваа диетa ја препорачуваат докторите, пишува makedonijadenes.com.mk. Доручекот е ист во текот на 15 дена, а се состои од 1 овошје (портокал, […]

Битолска млекара со голема донација го одбележа Светскиот ден на млекото

Во пресрет на Светскиот ден на млекото, кој секоја година се одбележува на 1 јуни, Битолска млекара реализираше голема донација за повеќе од 200 загрозени семејства од повеќе градови од земјата. Донацијата беше реализирана во партнерство со здружението на граѓани „Вистински дела на љубезност“, кое уште од 2013 година работи исклучиво за помош на бездомници, […]