Loading...

Категорија: ‘Гастрономија’

Што да направите претпладне, за полесно да ослабете

Ако сте од луѓето кои водат борба против килограмите, веројатно веќе знаете многу нешта за оваа тема. Запознаени сте со идејата дека треба да се храните здраво и да тренирате доволно за да го постигнете вашиот сон за одлична фигура. Уште еден корисен совет во случајот е да се фокусирате на слабеењето пред пладне. Причина […]

Пијалоците кои навистина се ефикасни при вежбање

Спортските пијалоци нема да ве натераат да скокате повисоко или да тренирате побрзо. Тие едноставно пополнуваат хранливи материи кои заработуваат преку потта. Но, има пијалаци, кои навистина се ефикасни при вежбање. Важно е да не останувате дехидрирани, па затоа пијте многу вода и пробајте ги следниве пијалоци: Сок од цреши Доза: ½ чаша Кога да се […]

Крем карамел – десерт од префинетите француски ресторани

Овој крем карамел е вистинско совршенство за сите љубители на слатките. Со богатиот вкус на карамелата, овој десерт, за чие правење се потребни само три состојки, е лесен за приготвување, а притоа е неверојатно вкусен. Состојки • 4 јајца • 125 гр. шеќер • 1 дл. вода • 1дл. млеко • ванила Подготовка Додајте 100 гр. […]

Со диетата на Др. Жан Митрев ослабете до 15кг. Еве што треба да јадете

Доручекот е ист во текот на 15 дена, а се состои од 1 овошје (портокал, круша, праска, диња, лубеница, не смее банана и грозје) двопек, шоља кафе или чај без шеќер. 1. ден Ручек 1 портокал 1 варено јајце 1 канче кисело млеко Вечера 2 домати или 2 дл. варени домати 2 варени јајца 1/2 […]

Денес умрев дедо! Ќе ја испијам оваа чашка, а на мојот погреб нека пијат што сакаат …

Автор: Драган Таневски Седеше на подот, докрајчувајќи ги последните капки од струмичката мастика. Последното шише што му остана од дедо му. Дедо Ѓоко беше еден од најстарите мајстори во Грозд Струмица, и според зборовите на неговите колеги – единствениот вистински мајстор на занаетот. Тој на умирање му рече – „синко, еве ти 7 шишиња домашна […]