Loading...

Категорија: ‘Гастрономија’

Урмите – новата замена за шеќер

Пастата од урми го заменува штетниот бел шеќер, а истовремено е полн состојки добри за вашето здравје  – влакна, калиум, калциум, витамини А, К, Б. Белиот шеќер не само што е штетен, туку е целосно лишен од било какви нутриционистички вредности, и ги краде вредните нутритиви од вашиот организам. Еве како да го замените и да […]

Кој e твојот скриен талент според денот на раѓање?

Според нумерологијата броевите од раѓање на датумот воопшто не се случајни и можат да ни откријат и магична способност. За да дознаете каква е вашата скриена дарба, треба да се соберат броевите од својот роденден, додека добиете едноцифрена бројка, пишува “Пик”. На пример, ако сте се родиле на датум е 12. 03. 1978 година, едноцифрениот […]

Тајната на урдата, што не ја знаеш! Еве што се случува во телото, ако секој ден јадеш од неа

Урдата е еден од најстарите прехранбени производи, кој се консумира со огромна желба од луѓето. Во урдата се содржи апсолутно се што е потребно за човечкото тело – аминокиселини, протеини, млечни масти и витамини. Производот се апсорбира побрзо дури и од јогуртот и може да се јаде во секое време, без никакви ограничувања во количината.

Која e храната што најмногу исцрпува

Ако се прашувате зошто секое попладне се случува истото – нивото на вашата енергија значително се намалува и вие почнувате да се чувствувате многу уморни, тогаш можеби тоа е поради храната што ја конзумирате. Веројатно токму вашата омилена закуска или ручек се причината за попладневните часови исцрпеност, што може да бидат само катастрофални, ако за […]

Кардиолог открил неверојатна диета: сигурен начин да изгубите 10 кг за 7 дена

Еден кардиолог осмислил за своите пациенти, но и здравите луѓе кои сакаат да изгубат, посебен план за исхрана, кој ќе ви помогне да изгубите и до 7 килограми до 10 килограми, ако во дневната рутина внесете најмалку 30 минути физички активности. Прв ден ручeк: 1 портокал, 1 варено јајце, чаша од 200 ml јогурт (200 […]