Еве како да направете сами сладолед со НутелаЗа да направите самите сладолед со Нутела, потребно ви е следново:

– Неколку исецкани и претходно смрзнати банани


– 3 полни лажици сирова Нутела

– 2 лажици кокосово масло


– малку кравјо млеко

Смесата се става во блендер, додека не стане кремаста. Потоа ставете го во калап, и оставете го сладоледот во замрзнивачот да се стврдне.