Категорија: ‘Занимливости’

Гледате мачка или куче? Одговорот кажува многу за вашиот љубовен живот

Без разлика дали сакаме да признаеме или не, вистина е дека нашата потсвест има важна улога и во реалниот живот. Не можеме да влијаеме на потсвеста многу, а уште помалку да ја контролираме. Потсвеста чува сè што сакаме да заборавиме, сè што сме виделе, почувствувале, забележале. Психолозите велат дека ваквите тестови ни помагаат подобро да […]

Инспиративната биографија – „Живот на коцкa“ за Велибор Џаровски – Џаро, во вторник на Саем на книга

Издавачки центар „Три” со гордост го најавува објавувањето на биографијата за возбудливиот живот на менаџерот, Велибор Џаровски – Џаро – „Живот на коцкa”, волшебните мемоари, чиj автор е новинарката, Милица Џаровска. Книгата ја раскажува извонредната животна приказна на менаџерот, Велибор Џаровски – Џаро, човек, чија страст кон музиката и спортот го навела да работи со некои од најголемите ѕвезди од поранешна Југославија.

ГОЛЕМ ИНТЕРЕС ЗА МЛАДИНСКИОТ ПРЕДИЗВИК – ГЕНЕРАЦИЈА БЕЗ ГРАНИЦИ, ПРИЈАВЕТЕ СЕ!

Вчеравечер, во просториите на Телеком се одржа првиот ИНФО – ДЕН за третиот по ред младински предизвик: „Генерација без граници” (Generation Unlimited), кој го организираат УНИЦЕФ и Фондацијата Телеком за Македонија. Повеќе од 60 млади луѓе, средношколци и студенти подетално се информираа за годинешниот предизвик, на тема: „Технологија за планетата – Дигитални технологии за справување […]

Под мотото „Истражи ја креативноста” Пакомак заедно со Бимилк и Скопска пивара го распиша овогодинешниот конкурс Trash for Art.

Секој отпад не мора да биде ѓубре. Со малку креативност, отпадот може да се реупотреби и да се претвори во вистинско уметничко дело. Пакомак ве повикува да го направите токму тоа: да ја истражите вашата креативност и да пријавите своја креација направена од амбалажен отпад на овогодинешниот Trash for Art награден конкурс. Како и секоја година, конкурсот […]

Постојан замор, студени нозе, паѓање на косата – може да се знаци за слаба циркулација

Покрај седењето, лошата циркулација може да ја предизвика и целодневното стоење. Таа е резултат на ослабена еластичност на вените и артериите и насобирање на маснотии во внатрешноста на крвните садови, што во голема мера го отежнува протокот на крв. Со слаба циркулација се соочуваат се повеќе луѓе, а проблемот се манифестира преку болка и замор […]