Како најлесно да направите леснo и вкусно домашно чоколадоПотребни производи:


100 грама какао

50 милилитри млеко


2 лажици шеќер во прав

50 грама путер


по желба: суво грозје или други сушено овошје, ванила, ореви, цимет

Начин на приготвување:

Затоплете го млекото на тивок оган, без да допуштате да зоврие. Растворете го во него шеќерот и ванилата, па додајте го маслото. Добиената смеса истурете ја постепено во какаото, мешајќи темелно. Потоа загрејте на тивок оган.

Ако сакате, додадете суво грозје или ореви, промешајте и распоредете го чоколадото во чинијата или садот. Приберете го во фрижидер за да стврдне.

Добар апетит!