Не ги фрлајте листовите на морковот! Еве зоштоНајефикасните бабини рецепти се користат од многумина за лекување на разни болести, но оние со листови од моркови се малку познати, советуваат од gradina.mk.


Листовите на морковите се полни со супстанции кои можат да ве излекуваат од воспаление на простатата, песок во мочните патишта и бубрезите, хемороидите, циститот, проширените вени, заматен вид, полиартритот и миомата на матката. Исцелителната моќ на овие листови од моркови може да ве спасат.

Лисјата на морковите изобилуваат со: витамините Ц и Б2, калиум, железо, кобалт, фолна киселина, цинк, јод, фосфор, бор, калциум, никел, силициум, сулфур, манган и натриум.


Откако ќе ги исечете на ситни парчиња, исушите ги. Најдобро е да сушите врз хартија на полусенка.

1. Третман на рани – земате неколку свежи листови на портокаловиот зеленчук и ги ставате врз раната, па ги поставувале таму со завој или парче ткаенина. Нека бидат оставени да дејствуваат во текот на неколку часа.


2. Третман на псоријаза – тука за лекување се користи чајот од исушените лисја на морковот. Со него се мачка на погодените места.

3. Третман на губење на косата – повторно приготвите си напивка од лисјата (исушени) и втријте многу добро во скалпот. Останувате така 20-30 минути и потоа се измивате со вода.

4. Третман на несоница – користите свежи листови од морковите. Тие се ставаат на задниот дел на главата, откако се прицврстат добро, бидејќи ќе останат таму во текот на целата ноќ.

5. Лекување на заматен вид – за да го подобрите видот и да ја вратите силата на очите едноставно пијте чај подготвен од листовите на портокаловиот зеленчук.

6. Третман на цистит – подгответе чај од листовите на морков и магдонос. Двете билки се додаваат во водата во сооднос 1: 1. Пијте од неа барем еднаш на ден и симптомите на печење ќе исчезнат брзо.