Како да ги направите највкусните палачинки со меурчиња


Палачинките со дупчиња не се „грешка“ или неуспешен краен резултат, напротив, за нив постои таен руски рецепт.

За да ги добиете палачинките со дупчиња кои се топат во уста, потребни ви се следниве состојки:

1 шолја јогурт
1 јајце
1 шолја брашно
1/3 лажичка сода бикарбона
1 лажичка масло
½ шолја кисела вода
1 лажичка шеќер
1/3 лажишка сол

Подготовка:

Страни: 1 2