Чудотворен лек: Пијте го овој чај секој ден и ќе престанете да пушите


Ако сакате да ги оставите цигарите, тогаш ова е вистинската работа за вас…

Љубителите на природната медицина се колнат во овој малку чуден, но делотворен чај, кој со тек на време кај пушачите создава чувство на гадење од цигарите. Еве како да го направите, советуваат од денар.мк:

Земете по 100 гр овес, јачмен, ‘рж и просо и ставете ги во неоштетено емајлирано тенџере. Прелијте ги со 1 литар вода и варете ги со поклопен капак, на тивок оган, 10 минути. Поклопеното тенџере замотајте го во ќебе, со цел чајот да остане што подолго време топол.

По 24 часа процедете ја течноста и пијте по 100 мл (половина чаша) 5 пати дневно, се додека не почувствувате гадење кон цигарите. На најупорните пушачи им се советува консумирање на овој чај околу 20 дена.