7 начини да изгледаш како бизнис дама, дури и кога не си1. Инвестирајте во класична гардероба, која може да ви даде целосна слобода

Пробајте со панталони и јакна во црна, темно сина и сива боја, за да можете да ги носите со сè.


2. Консултирајте се со кројачот за сè

Шиењето на облека може да биде многу добра промена. Едно е да купувате облека за разумна цена, а сосема друго да ги однесете на кројач, кој би можел да го стесни или прошири некои делови од облеката.


3. Накит

Носете накит, кои би ги привлекол сите погледи кон вас. Не е потребно да бидат големи, гламурозни и премногу нападни. Доволно е да изберете едно едноставно и класично бисерно ланче, со што сепак ќе изгледа стилски. Не заборавајте дека токму бисерите се тајното оружје на Маргарет Тачер.

4. Носете високи потпетици

Ако сакате да направите впечаток, носете високи потпетици. Тие носат чувство на власт и женственост. Според истражување, највисоката жена е упорна, способна, успешна, независна и интелигентна. Високите потпетици можат буквално да ја подобрат вашата кариера. Факт е дека многу од дамите вложуваат токму на такви чевли, кога се обидуваат полесно да го скршат мразот на работното место.

5. Наспивајте се

Може и да ви звучи смешно, но сонот е од суштинско значење за да бидете повеќе фокусирани, здрави и во кондиција. Стремете се да спиете барем по 7-8 часа. Веднаш ќе забележите колку по-одморно ќе се чувствувате и како ќе бидете подготвени да го нападнете денот од самиот почеток.

6. Носете облека која ќе ве натера да се чувствувате самоуверени

За секој од нас има облека која нè тера да се чувствуваме самоуверени и способни. За некои тоа може да биде сексапилно розово палто, за други – темносин костум или кашмир елек.

7. Секогаш бидете свесни со стил

Секој ваш избор во однос на стилот е исклучително важен – од палтото што го носите, до местото од каде купувате кафе. Интересно е да се спомене дека токму брендот кафе издава повеќе за вас отколку што сте претпоставувале.

Извор: Businessinsider