Loading...

Како за 5 секунди да излупите јајце (видео)

Постојат најразлични начини да се подготват јајца, а најкласичниот начин за подготовка сепак остануваат варените.

Постојат различни трикови за тоа како да сварите успешно јајца без да ги напукнете.

А кога станува збор за лупењето сите посакуваме тие да бидат совршено излупени. За таа цел јајцето се става во чаша, и со раката фино се притиска. Потоа скршете ја обвивката, и почнете да лупите!

Како изгледаа ѕвездите пред да можат да си дозволат стилист

Што ти е потребно за да се претвориш од грдото пајче во прекрасен лебед? Па пари и слава, зашто заедно со нив доаѓаат професионалните стилисти, личната шминка и фризери и целиот куп на луѓе кои одат по тебе и се трудат да изгледаш како својата најдобра верзија.

Во денешната галерија ќе ги видите во друга светлина – пред да можат да си дозволат стилист и потоа. Разликите се зачудувачки!

Погледнете на следната страна:

Minstrel’s Gallery потврдени на фестивалот UNDERFEST

Minstrel’s Gallery е македонски бенд, оформен во март 2013. Нивната музика е комбинација од разни влијанија, како хеви рок, џез фузија, психоделија, европски фолк, експериментална музика и тн, а на кратко ја дефинираат како прогресивен арт рок.

Бендот е составен од Виктор Танасковски – гитара, мандола, вокал; Слободан Танасковски – флејта, клавијатури, вокал; Даме Јовановски – бас гитара, придружен вокал; Кристијан Тодоров – тапани

Покрај компонирањето и свирењето авторска музика, Minstrel’s Gallery се занимаваат и со визуелна уметност, а сите слики, цртежи и поеми поврзани со нивната музика ги изложуваат на промоциите, концертите, како и во буклетот од ЦДата.

До сега имаат две изданија – “Ignorance leads to Ruin”(2016) и “To…” (2018), а моментално работат на нов материјал кој ќе се најде на третиот албум.

Бендот ќе имате прилика да го видите во недела, на 07 април, 2019 година. Влезот за сите посетители е бесплатен!

ЛИНК од НАСТАНОТ – https://www.facebook.com/events/293336504797381/

Па и да е крива, немој да правиш да се осеќа крива …

Автор: Драган Таневски

Брат, немој да правиш да се осеќа крива. Па дури и да е крива. Дека на тој начин ја ставаш во позиција да се брани, а тогаш жената е најопасна. И ај, да не претерам, непобедлива. Наместо тоа, пробај да разбереш и да вклучиш сакање на десетка, да и се насмевнеш и да свртиш на смешка.

На тој начин ќе ја увериш дека си спремен да се носиш со нејзините грешки и да продолжиш да ја сакаш и покрај се. Тоа те прави голем во нејзини очи. Тоа те прави маж. Дека, секој идиот може да биде ситничар и да се кара за најмал пропуст, но само вистински џентлмен ќе покаже разбирање.

Да, животот многу пати ни докажал дека и ние самите често грешиме, а другите не престануваат да не сакаат заради тоа. И колку ги сакаме тие луѓе кои ќе останат со нас кога сме за никаде. Тоа се нашите тврдини.

Но, тоа е и наша обврска да бидеме нечија тврдина. Тоа му е потребно на светот.

Крај на брчките! Ова се топ 5 домашни маски за подмладување

Стара вистина е дека природата е најдобар помошник на младоста и убавината. Таа крие вистинска магичност, со кои можеме да ја вратиме свежината и сјајот на кожата.

Еве 5 од нив, со кои лесно да се каже збогум на брчките и кои искрено можеме да ги наречеме еликсири на младоста.

1. Банана маска

Смело може да се каже дека домашната банана маска успешно го заменува ботоксот и лифтингот. Применета врз лицето, таа освежува, пегла и ја омекнува кожата. Земете банана и нанесете ја маската од неа на лицето и вратот и оставете да делува 20 минути. Измијте со ладна вода. За одличен ефект, користете ја оваа маска еднаш неделно.

2. Рузмаринова тинктура

Рузмариновата тинктура лесно може да се приготви дома. Влијае исклучително благотворно врз кожата, и ја прави повеќе еластична, цврста и нежна. Тaа ги пегла дури и најтврдоглавите брчки.

Се меша со 3-4 садници свеж рузмарин со чаша бело вино (за сува и нормална кожа) или со чаша вотка (за мрсна кожа). Ставете ја смесата во шише или стаклена тегла. Протресувајте ја на секои два дена. По шест недели исцедете и користете ја секое утро и вечер. Протријте го лицето со памук натопено во тинктура. Третирајте во текот на месецот и сами ќе почувствувате благотворен ефект, не рузмариновата тинктура. Чувајте ја на ладно и темно место.