Што ќе ве изненади во 2021 година според хороскопот

Хороскопот за 2021 година е полн со изненадувања за претставниците на сите хороскопски знаци. Неочекувано, ќе имаме достигнувања за кои никогаш не сме сонувале оваа година.

Многу од хороскопските знаци ќе можат да го исполнат сонот што го гледале долго време, па затоа овие знаци може да се сметаат за едни од среќните во 2021 година.

Но, што точно може да очекувате од новата година според вашиот хороскопски знак, погледнете на следните страници:

Нова математичка задача: Можете ли да ја решите?

На социјалните мрежи се појави нова математичка задача, која многумина погрешно ја решија. Дали можете вие да одговорите кој е точниот одговор на

40 + 40 – 20 x 0 + 3 + 125 =?

Која е најголемата заблуда поврзана со пушењето?

 Истражувањата покажуваат дека повеќето луѓе го сметаат никотинот за главниот причинител на болести предизвикани од пушењето. Што вели науката – дали никотинот предизвикува болести поврзани со пушењето?

Истражувања за никотинот покажаа дека истиот предизвикува зависност, но не и болести. Докажано е дека никотинот создава зависност кај пушачите и, ако се зема во големи количини, може да биде токсичен. При пушење цигари, пушачот апсорбира една десетина од никотинот на една цигара, или 0,1 милиграм, што значи дека е потребно да се пушат најмалку 400 цигари за еден ден за дозата на никотин да биде фатална. Сепак, досега ниту една студија не потврдила дека никотинот е поврзан со болести предизвикани од пушење традиционални, согорливи цигари, односно дека тој сам по себе не предизвикува сериозни болести.

Науката тврди дека главната опасност всушност доаѓа од чадот од цигарите.

Чадот од цигари содржи повеќе од 6.000 различни штетни и потенцијално штетни материи кои се создаваат при согорување на тутунот. Чадот од цигари содржи и јаглерод моноксид, што, како што е случај со пушењето, го зголемува ризикот од кардиоваскуларни болести. Затоа, за една милијарда пушачи што моментално постојат во светот, експертите сè повеќе ја споменуваат опцијата „намалување на штетноста од пушењето“. Овој поим имплицира дека сите оние кои не се откажуваат од цигарите треба да размислат за консумирање на алтернативи кои се помалку штени, како оние кои го загреваат, а не го горат тутунот, при што не испуштаат чад, туку аеросол кој има значително помалку штетни материи.

Она што е изненадувачки за речиси секој е фактот дека постојат научни податоци за позитивниот потенцијал на никотинот во поглед на намалувањето на штетноста.

Според истражувањата направени од Американската агенција за храна и лекови (ФДА), никотинот е тој кој ја создава зависноста, но не е примарниот причинител на болести поврзани со пушењето. Никотинот е високо зависно хемиско соединение присутно во растението тутун. Тутунски производи, вклучително цигари, пури, алтернативни производи од тутун, тутун од наргиле и повеќето електронски цигари, содржат никотин. Повеќето луѓе знаат дека цигарите и другите производи од тутун создаваат зависност, но многу луѓе не ја разбираат улогата на никотин во зависноста од тутун. Никотинот е тој кој ја создава зависноста и ги тера пушачите да користат тутунски производи, но никотинот не е тоа што го прави тутунот опасен. Тутунот и чадот од цигарите содржат илјадници хемикалии. Токму оваа мешавина од хемикалии – не никотин – предизвикува сериозни болести кај корисниците на тутун. Користењето на каков било тутунски производ што содржи никотин може да доведе до зависност од никотин. Некои производи од тутун, како цигарите, се дизајнирани да доставуваат никотин до мозокот во рок од само неколку секунди, со што се зголемува зависноста од никотин и потешко за корисниците да се откажат.

Во текот на последните 50 години, концептот за намалување на штетите од тутун постојано се развива и треба да се популаризира, откако многу истражувања покажаа дека никотинот не е примарен причинител на болести поврзани со пушењето, и никотинската терапија се користи за лекување на одредени заболувања.  Популарноста на алтернативните тутунски производи се зголемува, а употребата на истите во одреди држави како Шведска дава силни докази за поддршка на стратегијата за намалување на штетите. Регулаторната средина околу намалувањето на штетите се применува и во Велика Британија и продолжува да се развива низ целиот свет. Потребата од попривлечни, лиценцирани производи кои содржат никотин, кои се далеку понапредни од цигарите фармаколошки, според многумина е патот напред. Значајното позитивно влијание врз јавното здравје што може да се добие со охрабрување на луѓето да преминат од цигари во алтернативни производи од тутун, не може да се игнорира.

 

Претставени најновите Samsung Galaxy S уреди – S21 и S21+

 

Најновата генерација на Samsung Galaxy S серија им овозможува на корисниците најмодерни камери, иновативни опции за поврзување, во нов дизајн 

Скопје, 14. јануари 2021. годинаКомпанијата Samsung Electronics Co., Ltd. денес ги претстави Galaxy S21 и Galaxy S21+ паметните телефони, најновите водечки уреди со нов дизајн, камера од професионален ранг за корисници од сите нивоа на умешност и најнапредн процесор кој е некогаш користен на Galaxy уредите. Создаден според начинот на кој корисниците живеат сега, Galaxy S21 носи изобилство на современи иновации, кои им овозможуваат на корисниците да се изразат како никогаш досега и да го добијат максимумот од секое искуство.  Дополнително, секој уред обезбедува поврзување, напојување и перформанси што може да ги обезбеди само Samsung.

„Живееме во свет во кој мобилните уреди зазимаат важно место, со оглед на тоа што многу од нас работат од далечина и да поминуваат повеќе време дома. Исто така, секогаш се трудевме да обезбедиме избор, особено во новите околности кога е изразена се поголема потреба за истото, и затоа Galaxy S21 серијата им овозможува на сите да изберат уред што најдобро одговара на нивниот личен стил и мултимедијални потреби кои постојано се менуваат.”, рече TM Roh, претседател и директор на мобилни комуникации во компанијата Samsung Electronics. „Повеќе од една деценија, Galaxy S серијата им го носи најсовременото искуство со водечки мобилни телефони на оние корисници кои се потпираат на своите паметни телефони за да се поврзат, забавуваат и изразат својата индивидуалност.”

Храбар нов дизајн

Galaxy S21 носи храбар нов дизајн со компактен дисплеј од 6,2-инчи[1]. Galaxy S21+ доаѓа со проширен екран од 6,7 инчи, со посилна батерија, одличен за маратонските гејмери и љубители на сериите[2].

Новата Galaxy S21 серија воведува Contour Cut камера, која неприметно се меша со металната рамка на уредот, давајќи елегантен и привлечен изглед. S21 и S21+ ќе бидат достапни во низа привлечни бои, вклучувајќи ја и новата фантомса виолетова боја. Покрај тоа, секој уред е обложен на задната страна со луксузно матиран завршен слој, кој дава софистициран изглед и чувство.

Galaxy S21 доаѓа со интелигентен Dynamic AMOLED 2X Infinity-O прилагоден дисплеј од 120Hz, идеален за гледање на секаков вид содржина[3]. Екранот автоматски го прилагодува освежувањето врз основа на прикажаната содржина, без разлика дали корисникот ги гледа своите профили на социјалните медиуми или сериите. Дисплејот исто така не ги уморува очите, бидејќи новиот Eye Comfort Shield[4] автоматски ја прилагодува сината светлина врз основа на времето од денот и прикажаната содржина.

 

Нека секој ден биде несекојдневно искуство 

Новата S серија ја продолжува традицијата на Samsung камери со професионалн ранг, со унапредувања што им овозможуваат на корисниците од сите нивоа на умешност да создаваат врвна фотографија и видео содржина. Без разлика дали ја фотографираат првата средба на нивното куче со огледалото, дружење со пријателите или спектакуларен поглед на патување во природа, Galaxy S21 и S21+ им овозможуваат на корисниците најдобар квалитет.

Подобрениот 8K Snap овозможува снимање на кристално чисти 8K видеа, така што целата акција ќе се снима на најдобар начин, со можност за фотографирање на фотографии од кадри на видеото, со едноставно притискање на record опцијата. Без оглед колку се динамични условите, снимката ќе биде целосно стабилна благодарение на Super Steady опцијата, со подобрени 60 fps[5]. Новата Director’s View опција им овозможува на корисниците да ја изберат најдобрата снимка, а со Vlogger View сега е можно истовремено снимање на видео со премин од предната кон задната камера, како и промена на аголот на снимање, но и гледање. Кога уредот е поврзан со новите Samsung Galaxy Buds Pro[6]  слушалки, можно е истовремено да снимате амбиентален звук и глас на корисник со помош на multiple mic recording[7] опцијата. Ова значи дека Galaxy S21 може со Pro Video Mode режимот на работа да се постави на држач за телефон, а Buds Pro може да се користи како микрофон, така што корисникот може да се оддалечи од телефонот и да се снима себе како зборува, како и звукот од позадина со врвен квалитет. Со помош на вештачка интелигенција, популарната Single Take[8] опција овозможува снимање низа фотографии и видео со само еден допир. Оваа функција е подобрена со нови, професионални видео подесувања, како што се Highlight Video и Dynamic Slow-Mo, кои овозможуваат фокус на најважните делови од акцијата во кадар.

Тројната камера од професионален ранг заснована врз вештачка интелигенција е дизајнирана за сите оние прилики кога корисниците сакаат да имаат поголема контрола на содржината.  Системот на камерата интуитивно ја проценува и прилагодува содржината, за последната снимка да излезе совршена. Во Portrait Mode режимот на работа, камерата користи подобрена 3D анализа, што попрецизно го одделува предметот од позадината. Исто така, воведува опции за виртуелно студиско осветлување и позадински ефекти засновани на вештачка интелигенција за субјектот да се издвојува во однос на позадината. Оваа опција работи и кога станува збор за селфи фотографии. За фотографии на растојание, тука е  подобрениот Space Zoom, додека новиот Zoom Lock е задолжен за намалување на ефектот на тресење на рацете и сликање на почисти фотографии при зумиеање до 30 пати на Galaxy S21 и S21+. Покрај тоа, подобрените можности за обработка на фотографии значат дека и фотографиите направени во темно опкружување ќе бидат појасни и поквалитетни.

Супериорна поврзаност и перформанси 

Samsung е посветен на помагање на корисниците за да останат поврзани, а нивните податоци безбедни, на уште поудобен, персонализиран начин. Galaxy S21 обезбедува перформанси од следната генерација и непречено ги поврзува корисниците со целиот Galaxy екосистем, за да обезбеди поголема флексибилност, без оглед на дневните рутини.

Galaxy S21 го носи најновиот и најнапредниот процесор виден на Galaxy телефоните, поголема брзина, енергетска ефикасност[9] и напредни компјутерски можности, кои поддржуваат 5G конекција и карактеристики на вештачка интелигенција[10]. Новата S серија ја има целата моќ да обработува фотографии, да снима 8K видео и да поддржува маратонски cloud игри.

За чувствителните и лични податоци бидат добро чувани, за тоа е задолжен Samsung Knox Vault, врвната безбедносна платформа на компанијата Samsung. Со додавање на дополнителна меморија на процесорот на S21 телефонот, Samsung Knox Vault обезбедува уште еден, нов слој на заштита.

Galaxy S21 исто така претставува и нов уред за заштита на приватноста, со кој со едноставен клик се отстрануваат метаподатоците од фотографиите пред споделување. Private Share опцијата[11] овозможува контрола над тоа кој има пристап до содржината што корисникот ја испраќа на некого и колку долго содржината ќе биде достапна.

Новата генерација на S сериите е дизајнирана за користење со други Galaxy уреди. Со помош на SmartThings Find опцијата, корисниците можат лесно да ги пронајдат своите други Galaxy уреди, дури и кога не се поврзани на Интернет. Без разлика дали изгубениот уред е оставен во друга просторија, под седиштето на автомобилот или во друг град, SmartThings Find ќе им помогне на корисниците да го пронајдат. Uz Galaxy SmartTag Bluetooth локаторот[12], можно е да најдете уреди и предмети што не се поврзани на Интернет. Сè што треба да направи корисникот е да прикачи SmartTag на своите клучеви или каишот на своето домашно милениче и може да го користи SmartThings Find за да ги лоцира брзо.

Оптимална Samsung Care+ поддршка

Персонализирана Samsung Care+ Pro поддршка на Galaxy S21 телефоните им дава на корисниците целосно чувство на сигурност и спокој, во форма на поддршка на клиентите преку телефон или 24/7 разговор преку пораки, поправка на екран, продолжена гаранција[13] и осигурување во случај на неочекуван дефект[14]. Samsung Care+ е достапен на samsung.com/samsung-care-plus/[15].

 

 

 

Достапност

Од 29. јануари 2021. година, Galaxy S21 и Galaxy S21+ ќе бидат достапни кај операторите, како и во малопродажбата, во следниве бои: фантомска сива, фантомска виолетова, фантомска бела, фантомска розова, фантомска црна и фантомска сребрена.

Galaxy S21: Фантомска виолетова, фантомска сива, фантомска розова и фантомска бела, во верзии од 128 GB и 256 GB, со 8 GB RAM меморија (верзијата од 256 GB ќе биде достапна само во фантомска сива боја).

Galaxy S21+: Фантомска виолетова, фантомска сребрена и фантомска црна во верзии од 128GB и 256GB, со 8GB RAM меморија (верзијата од 256 GB ќе биде достапна само во фантомска црна боја).

Нарачките во претпродажба ќе траат од 14 до 28 јануари 2021 година, преку следниот линк: https://www.samsung.com/mk/offer/preorder-galaxy-s21/. Сите корисници кои во текот на промотивниот период ќе ги нарачаат новите Samsung Galaxy S21 5G или  S21+ 5G,  ќе ги добијат за подарок новиот Samsung SmartTag локатор и Galaxy Buds Live безжичните слушалки.

Препорачана малопродажна цена за Galaxy S21 (5G 8/128GB) е 50.999 денари, додека препорачаната малопродажна цена за Galaxy S21+ (5G 8/128GB) ќе  биде 62.999 денари.

За повеќе информации за Galaxy S21 и S21+ посетете ја www.samsung.com/global/galaxy/galaxy-s21-5g/ или https://www.samsung.com/mk/smartphones/galaxy-s21-5g/.

[1] Дисплејот се мери дијагонално, додека просторот за гледање е малку помал поради заоблените рабови и просторот за камерата.

[2] Дисплејот се мери дијагонално, додека просторот за гледање е малку помал поради заоблените рабови и просторот за камерата.

[3] Во споредба со екран од 60Hz.

[4]   Eye Comfort Shield автоматски се исклучува и мора да се активира преку подесувањето. SGS, светски лидер во сертифицирање, го награди дисплејот од Galaxy S21 серијата со Eye Care сертификат, заснован на неговата можност за драстично намалување на штетните ефекти на сината светлина. Сертификатот е достапен на www.sgs.com.

[5]  Super Steady видеото е ограничено на резолуција од 1080p.

[6] Се продава одделно.

[8] Single Take снима фотографии и видео содржина до 15 секунди.

 

[9] Во споредба со Galaxy S20.

[10] Потребна е оптимална 5G врска, достапна на избраните пазари. Проверете ја достапноста со операторот.

[11] Private Share работи помеѓу Galaxy телефони со Android P или понов систем. Преземањето на апликацијата бара испраќање/примање Private Share линк.

[12] Се продава одделно.

[13]  Продолжената гаранција опфаќа поправки над стандардната гаранција, со одредени ограничувања и исклучоци. Погледнете ги условите за повеќе детали за покриеноста.

[14]  Максимум три дефекти во период од 12 месеци. Можни се дополнителни ограничувања. Погледнете ги условите за повеќе детали.

[15]  Достапноста на Samsung Care+ поддршката може да варира во зависнот од земјата и моделот.

Зошто помладите мажи сè повеќе одбираат постари партнери?

И додека е апсолутно нормално, да не спомнувам важно, да се има помлада девојка денес, сè повеќе мажи избираат девојки / жени постари од самите себе.

Што се смени и што ги привлекува мажите кај постарите жени?

Тие се помалку склони кон хистерија и драматизација
Помладите жени драматизираат повеќе за секоја мала работа. Можеби тоа е затоа што помладите жени имаат помалку искуство, можеби тоа е затоа што првите скршени срца повеќе болат, но со возраста, жените во врската стануваат помирни. Со текот на годините, жените учат да издвојуваат важни работи од неважни, така што ретко ќе направат драма за неважни работи.

Продолжува на следната страна: