Loading...

EXIT ја претстави најразновидната сцена – Адико Фузија!

Addiko Fusion е најразновидната сцена на EXIT фестивалот. Тој обезбедува внимателно дизајнирана мешавина на жанрови од сите делови на музичкиот спектар на публика на Петроварадинската тврдина во Нови Сад, Србија. Ова лето, од 4 јули до 7, тоа ќе биде место каде ќе се соберат познати уметници.

Тие ќе бидат придружувани од унгарскиот рок-блуз трио Mongooz, хрватскиот бенд Свемирко и Manchester indie quartet The K’s, како и голем број на регионални групи, како што се Eyesburn, Самостални референти, Елвис Џексон, Кал, Рајвен, Звонко Богдан и ABOP, заедно со новиот македонски музички проект Црнила ремикс!

На првиот ден од фестивалот, 4 јули, британскиот ска бенд Selecter е предвидено да настапи на сцената. На нив ќе им се придружи словенската електро-поп сензација, Рајвен.

Следниот ден, петок, 5 јули, К ќе бидат таму за да ја покажат на својата музичка иновативност и талент на Манчестер. Тие се возбудлив инди-квартет кои го привлекоа вниманието на јавноста со нивниот деби-сингл “Сараево”.

Триото од Пегс, Mongooz и Magnet ќе бидат задолжени за тешки гитарски рифови на вториот ден од фестивалот – нивните членови доаѓаат од Унгарија, Норвешка и Ирска.

На третиот ден од фестивалот, сцената ќе биде резервирана за белградскиот Eyesburn, кој ќе го прослави големиот јубилеј – 20 години од нивниот прв голем концерт.

Оваа година на тврдината ќе гостуваат популарните Чеинсмокерс, заедно со The Cure, предводени од страна на водечките рокенрол, Грета Ван Флит, Карл Кокс, Скепта, DJ Snake, Paul Kalkbrenner, Димитри Вегас, Соломун, Дезињегер, Амели Ленс, Борис Браjча и многу други.

Билетите за EXIT можат да се добијат преку официјалната веб страница на exitfest.org и преку продажната мрежа Gigs Tix. На веб-сајтот на официјалната туристичка агенција exittrip.org се достапни и туристички пакети во прилог на билетите, и вклучуваат различни опции за сместување и превоз.

Чудото во црквата на Света Петка: Дете со инвалидитет започнува нормално да оди (Видео)

Во црквата Света Петка во Солун се случило вистинско чудо откако дете кое се движело со помош на патерици започнало да нормално да се движи.

Погледнете:

 

Предењето на мачката e лек за повеќе болести

За благодетите кои во нашите животи ги носат домашните миленичиња постојано се зборува, а предењето на мачките е една од водечките методи на лечење која овие грациозни животни ја применуваат врз своите сопственици, пишуваат од попара.мк.

Свесни за предвидените ефекти кои мачките ги имаат врз луѓето, вработените во асоцијацијата „Animal Care“ од Пакистан направиле корисен водич со информации со кој точно ќе ги дознаете предностите на мазата која ви се мотка околу нозете, иако понекогаш тоа и ве нервира.

Го намалува стресот

Вибрациите кои се создаваат за време на предењето на мачките делуваат седативно на нервниот систем на луѓето и така нè смируваат. На овој начин се намалува стресот и напнатоста која редовно ја чувствуваме по враќањето од работа.

Дијагностика со предење

Во светот лекарите стануваат сè повеќе свесни за „моќите“ кои ги поседуваат мачките. Имено, после низа истражувања, лекарите дошле до заклучок дека предењето на мачките се разликува во моментот на уживање и во моментот на предупредување на луѓето за одредена болест. Исто така, постои поврдена студија за видот на предење кој е поинаков во зависност од болеста.

Го намалува крвниот притисок

И крвниот притисок спаѓа меѓу работите кои мачките можат да ги регулираат. Не велиме дека можат да ги заменат лековите, но сигурни сме дека добро ќе влијаат на вас.

Ги зајакнува коските

Според зборовите на светските ортопеди, фреквенцијата од 25 – 200 Hz, која ја произведуваат мачките за време на предењето, е најдобра за зајакнување на коските.

Го намалува ризикот од инфаркт

Според последните истражувања на кардиолозите, сопствениците на мачки имаат 40 проценти помал ризик од инфаркт.

Отстранува отоци и инфекции

Експертите исто така тврдат дека силните вибрации кои мачките ги произведуваат влијаат на забрзување на циркулацијата, што допринесува за побрзо намалување на отоците и за елиминирање на инфекциите од оргазнимот.

Позитивно влијание врз лигаментите и мускулите

Многу професионални спортисти забележале неверојатно позитивно дејство од своите мачки во моментите кога им биле заморени мускулите или кога имале повреда на лигаментите и тетивите. Научниците успеале да ја потврдат оваа појава и преку истражување, па сега голем број спортски физиотерапевти им препорачуваат на спортистите што повеќе да се мазат со своите мачки кои ги чуваат како домашни миленици.

Кој хороскопски знак е најтешкиот за љубовна врска?

Овој знак не знае како да се носи со животот, ниту како да биде во врска без солзи и секојдневни драматични ситуации, дури и тогаш кога тоа не е потребно. Се работи за меланхоличниот Рак.

Припадниците на овој знак често немаат сила да се соочаат со животот, а уште помалку со болката која ја носат во себе. Кога ќе ги стигне некоја несреќа, Раковите креваат раце од сѐ и трагично изјавуваат „Нека биде што ќе биде“. Сепак, кога се работи за емотивна врска, тие знаат цврсто да се „фатат“ за својот партнер и по никоја цена да не се пуштаат.

Емотивниот Рак често знае да плаче, па оттука очекувајте повици полни со патетика и приказни од типот „Никогаш повеќе нема да љубам“. Ако на Раковите им дозволите да се зазборат, во еден момент ќе почнат да ги набројуваат сите случаи кога сте ги навредиле или повредиле, а според нив тоа се случувало премногу често.

ТОЈ и ТАА седнати на маса и неуморно скролаат на своите телефони … Не зборуваат…

ТОЈ и ТАА седнати на маса и неуморно скролаат на своите телефони. Некој споделил интересен статус на Фејсбук, чекај морам да ја видам оваа слика на Инстаграм, да не заборавам да ја симнам апликацијата, во меѓувреме ќе оставам да се направи апдејт…

Со слободната рака се допираат и се држат преку масата. Не зборуваат.

Вака го одмарале мозокот од напорниот ден.

Не е ова измислена приказна, сигурно сте биле и вие во некоја слична: седнати на креветот, додека шетате во парк или пак додека седите со пријателите.

Суров факт е дека технологијата не зближува, но не прави дистанцирани и осамени. На допир останаа осетливи само неколку луѓе и смарт телефоните. Останатите се осетливи само на вибрациите од телефонот и следната нотификација. Не се држат за рака, не се гушкаат, не уживаат во моментот. А моментот, поминува додека трепнеме. Всушност и животот така поминува. Знаете кога баба ми раскажува за нејзините среќни моменти и додека ми ги опишува, ми покажува со рацете, гестикулира, срцето и игра, лицето и се смее. А ние? Ние не можеме ништо да опишеме доколку немаме телефон за да покажеме на него.

А чувство не можеш да објасниш со слика.

Извор: Мој Психолог