Да си ги излижеш прстите: Бомбички од мелено месо со кромид и сланинаОвој рецепт дефинитивно ќе ви се допадне! Се што ви е потребно се следниве со состојки:


2 главици кромид

500гр. говедско месо


Сечкан магдонос

1/4 тегла печурки, сецкани

1 лажица кафеав шеќер

1 лажица чили сос

1 лажичка сос од соја

1 лажичка сос Ворчестер

сланина

1 шише BBQ сос

За да почнете да ги приготвувате овие вкусни скара бомбички, загрејте ја рерната на 220 степени. Измешајте го говедското месо, сецканиот кромид, магдоносот, печурките, кафеавиот шеќер, зачините и галетата во голем сад.

Оформете такви ќофтиња, кои ќе можат да се затворат помеѓу две снегулки од кромидот, а одозгора ставете сланина, така како што е прикажано на сликите подолу.

Печете на 220 степени, во текот на 40 минути. Полијте ги топките со сос и печете уште 5 минути.

bobmicki2 bobmicki3 bobmicki4