Loading...

Уреден по најнови светски трендови и највисоки стандарди Vip го отвори реновираниот продажен салон во Штип

Уреден по најнови светски трендови и највисоки стандарди кои се во согласност со А1 Телеком Групацијата, Vip официјално го отвори реновираниот продажен салон во Штип со целосно нов концепт на уредување и интерактивен пристап на продажба чија цел е да обезбеди премиум корисничко искуство.

Продажниот салон кој останува на досегашната локација, во центарот на градот, на улица ”Јосиф Ковачев” бб, на секој корисник му овозможува да биде во центарот на комуникацијата, директно да добие информации за производите и услугите и на тој начин непосредно и многу полесно да направи избор на услуги согласно своите потреби.

“Посакуваме добредојде на сите корисници кои сакаат да доживеат ново, модерно и технолошки напредно корисничко искуство. Продажниот салон е опремен со најсовремени дигитални алатки кои овозможуваат премиум корисничко искуство, во поддршка на дигиталниот начин на живеење. Со реновираниот салон на Vip, Штип доби модерно, урбано место каде сите корисници ќе се чувствуваат пријатно додека ги избираат телекомуникациските услуги кои одговараат на нивните потреби”, изјави Елена Панова, директорка на одделот за маркетинг и продажба за приватни корисници во Vip.

По повод официјалното отворање, сите посетители на продажниот салон на Vip во Штип кои ќе склучат нов или го обноват договорот за своите услуги добиваат ексклузивна можност за набавка на одредени смартфони по намалени цени во периодот од 18.07.2019 до искористување на залихите.

Со овој нов концепт на уредување на продажните салони, Vip уште еднаш ја покажува својата определба за постојано подобрување на продажните салони согласно современите комуникациски потреби на корисниците.

Ентериерното освежување на продажните салони на Vip ќе продолжи и во наредниот период.

Повеќе информации можете да најдете на www.vip.mk

Што не треба да му премолчите на вашиот партнер

Секоја врска се темели на искреност, но сите имаме некои свои мали тајни, а ова се неколку од нив што мора да ги поделите со партнерот.

Темел на секоја врска е искрената комуникација која спречува многу можни проблеми уште на самиот почеток, но секој од нас сака понекогаш да има мали тајни кои не ги споделува со партнерот.

Се додека тие тајни се навистина мали и не влијаат на врската, се во ред, но кога ќе почнат да излегуваат од контрола, може да дојде до тешкотии, па некогаш дури и до прекин на инаку одличната врска. Еве кои работи жените не би требало да ги премолчат пред својот партнер.

За почеток, проблемите во креветот може да настанат поради едноставното премолчување на фактот дека понекогаш не сте расположени за секс. Ако го пуштите партнерот да ве наговара на тоа или тоа го правите без волја, нема да ви биде добро ни на вас ни за него, а може да произлезат и бројни нови проблеми.

Затоа, кажете си директно и искрено.

Како ќе знаете дека сте го нашле вистинскиот животен партнер? Едноставно. Кога после неколку месеци од заедничката врска му ги изложите своите планови за иднината кои го вклучуваат и него. Ако и наредното утро биде покрај вас во креветот, сте го погодиле изборот, ако не, сте се спасиле од поголеми проблеми.

Секогаш треба да му признаете дека се гледате со некој друг за кој мислите дека повеќе ви одговара, бидејќи секое одложување ќе направи поголема штета.

Исто така, вашиот партнер треба да чуе од вас што ви се допаѓа во животот, а што не, за да не донесе погрешни заклучоци базирани на вашите магловити одговори. Ако се` убаво ставите на масата, ќе се спасите

од непотребните караници околу работите за кои вие мислите дека тој не ги сфатил, а тој мислел дека совршено ве разбрал.

Во тоа спаѓа и трошењето пари, па ако сте се заиграле со картичката на шопинг, веднаш кажете го тоа, за да не мора да изведувате магионичарски трикови за да го спасите буџетот.

И, секако, на партнерот едноставно треба да му кажете кога сакате време што ќе си го посветите само на себе, било да прочитате книга или да отпатувате некаде. Кога сето тоа ќе го искажете, само е прашање на договор како ќе се организирате за да и двајцата бидете задоволни.

Што ќе ве научи за бракот еден разведен човек?

Бракот бара многу труд, вложување и посветување, но тоа е лекција која многумина ја научуваат предоцна. Таков е случајот и со Џералд Роџерс, коучинг експерт, кој во јули оваа година се разведе. Набрзо потоа, тој на Фејсбук призна дека можел да промени многу работи и да го спаси својот брак. Неговиот статус, во кој споделува и низа совети за подобар брак, за кус рок собрал 4.000 лајкови и повеќе од 100.000 споделувања на Фејсбук.

„Очигледно не сум експерт за врски, но откако ми се случи разводот, почнав да ги гледам работите на поинаков начин и увидов кои работи сум можел да ги променам. Откако ја изгубив жената што ја сакам и со која бев во брак 16 години, можам ова да ве посоветувам.“ – напишал тој на својот профил.

1. Никогаш не прекинувајте да си се додворувате. Никогаш не прекинувајте да се однесувате како да сте на состанок. Никогаш не доживувајте ја вашата жена здраво за готово. Кога ја запросувавте, ветивте дека ќе бидете мажот кој ќе се грижи за нејзиното срце. Таа ве одбрала вас. Тоа никогаш не треба да го заборавите и не бидете мрзеливи кога станува збор за љубовта.

2. Чувајте го вашето срце. Баш како што треба да бидете внимателен со нејзиното срце, и за своето морате да се грижите постојано да го има истиот жар. Сакајте се себеси, сакајте го светот, но во тоа посебно место во вашето срце нека има простор само за вашата сопруга. Секогаш нека биде спремно да ја прими само неа и никоја друга.

3. Заљубувајте се постојано. Константно се менуваме и не сме истите луѓе кои сме биле кога сме се впуштиле во бракот, а за пет години од сега нема да бидете истиот човек кој сте денеска. Промените постојано ќе се случуваат, па затоа морате постојано да се борите за нејзината љубов.

4. Секогаш гледајте го најдоброто во неа. Фокусирајте се на она што го сакате. Доколку се фокусирате на она што ви пречи, сѐ почесто ќе го забележувате. Затоа фокусирајте се на љубовта.

5. Не е ваша работа да ја менувате или да ја доведувате во ред. Ваша работа е да ја сакате каква што е и да не очекувате таа да се менува. Доколку таа се промени, сакајте ја каква што е, без оглед што не е како што вие сте очекувале.

6. Одговорни сте за вашите емоции. На вашата сопруга не ѝ е работа да се обидува да ве прави среќен. Вие самите треба да ја пронајдете среќата, а паралелно со тоа, вашата среќа и радост ќе се одрази и на врската. 

Дечко пиел Магнезиум цела недела, па неможел да си поверува каков ефект имало

Како што ни се достапни многу суплементи на пазарот, треба да одлучиме за оние кои се неопходни за нашите организми и кои можат повеќе да придонесат за нашето здравје. Иван одлучи да започне да внесува повеќе магнезиум по позитивните коментари на своите пријатели и да се увери во тоа колку е одличен за здравје.

Иако скептичен на почетокот, скоро се увери дека трудот не му бил залуден.

“Во последниве десетина години, многу го сменив мојот начин на исхрана. Го исфрлил глутенот и речиси сите преработени јадења, додека се вратив на храна од житарици, органска храна и редовно вежбав. Не земав никакви лекови освен во некои ситуации кога тоа беше неопходно.

Кога слушнав за магнезиум, станав љубопитен и почнав да истражувам. Открив дека магнезиумот речиси не е присутен во организмот и дека 80 проценти од луѓето не го внесуваат во доволни количества. Недостатокот може да доведе до некои здравствени проблеми. Дневната доза за мажите е 400 до 420 милиграма, а за жени 310 до 320 милиграми, а овој минерал е потребен скоро за секој орган во телото и кога го нема се чувствува веднаш.

Два најзначајни симптоми на недостаток на магнезиум се аксиозноста и несоницата. Се прашував колку е можно да ми недостасува овој минерал, бидејќи здраво се хранам, јадам здрава храна и не јадам брза храна. Открив дека дури и луѓе како мене, кои имаат толку строги мениа и внимаваат на храна и на своето тело, можат да страдаат од недостаток на овој минерал. Причината за тоа е модерениот начин на живот кој не тера да јадеме брза храна, како и факторите и како што се стрес и пијалоци со голем кофеин.

Магнезиумот му помага на мозокот да се опушти и да може да спие и да спие, игра и многу важна улога во централниот нервен систем. Ако ви недостасува магнезиум, тогаш може да се соочите со анксиозност и несакани дејства. Јас решив да се тестирам недела дена за да го видам ефектот и можам да кажам само пофални зборови. Ќе продолжам да пијам и понатаму“, рече Иван.

Магнезиумот е достапен во вид на шумски таблети и, во споредба со количеството на магнезиум во нив се препорачува да се земаат таблети еднаш или два пати дневно со чаша вода. Пред да се одлучите да пробате и во секојдневна употреба да внесувате додатоци на магнезиум, консултирајте се со вашиот лекар за дозата и начинот на користење.

 

Астрологија на кармата: Откријте што сте биле во минатиот живот

Можеби веќе ви се случувало да стигнете некаде каде порано никогаш не сте биле а имате впечаток како тоа место да ви е познато од некаде или како веќе да сте биле таму. Исто така, ако некој лесно ги учи странските јазици или повеќе од другите го привлекува или го одбива некој град или држава, сосема е можно веќе да живеел таму. Некои лица, преку сеќавањето на клиничката смрт или минатите животи, помнат различни историски периоди, крстоносните војни, француската револуција, добата на Отоманската империја.

Филозофијата на реинкарнацијата ја познавале, ја пректикувале и ја ценеле најстарите народи.

Реинкарнацијата е учење според кое човекот мора да се роди и да умре онолку пати колку што му е потребно за да стане совршен, а детето го „избира“ семејството кое на најдобар начин може да му го обезбеди развојот. Според  хинду учењето, со сиромаштијата, љубовните проблеми, болестите во овој живот ги плаќаме грешките што сме ги направиле во минатите животи. Оваа древна религија од друга страна, не учи дека на лошата карма може да се влијае со силата на волјата, молитвите и предметите што штитат од лошите влијанија, талисмани и амајлии. Затоа што реинкарнацијата не наведува на размислување и не поттикнува да бидеме подобри. Секако со услов да имаме доволно совест и сила да ги признаеме сопствените грешки.