Чудо паста за чистење на изгорени маснотии од садовитеИзгорените маснотии на тенџерињата се неизбежен феномен, а неговото отстранување, дури и со помош на скапи средства, не е секогаш лесно.


Сепак, постои еден докажан рецепт за такви случаи. Само две состојки се потребни за подготовка на оваа чудотворна паста.

Затоа можете за чистење да искористите апсолутно сè во вашата кујна – шпорет, рерна, шерпа, саксии од не’рѓосувачки челик, дури и бели рачки на шпоретот. Оваа домашна паста е апсолутно безбедна и се подготвува за само неколку секунди.


Рецептот е многу едноставен. Бидејќи, сè што е генијално, всушност е многу едноставно и достапно, на дофат на раката.

За нејзина подготовка ќе бидат потребни сода бикарбона и 3% хидроген (се продава во сите аптеки).


Ставете 1/4 чаша сода бикарбона во сад и додадете водород. Додадете доволно за да добиете хомогена смеса – паста. Тоа е тоа. Многу е едноставно, но добивате навистина моќна алатка во борбата против изгорените маснотии и нечистотијата.

Како да се користи?

Ако сакате да ја изгребате изгорената маст од тавата, тава или тепсија – само ставете ја пастата на проблематичната област и оставете ја да отстои околу 30 минути. После тоа, измијте ја формираната кора, и заедно со неа, изгорената маст. Нема потреба повеќе да гребете!

Со тенџериња и тави од не’рѓосувачки челик, оваа паста го враќа својот оригинален сјај. Нанесете ја пастата со сунѓер и добро исчистете ја. Исплакнете лесно!
Со оваа паста можете да ги исчистите шпоретот, рерната, па дури и белите рачки на шпоретот. Нанесете мала количина паста за заби на сунѓер или стара четка за заби и тријте. И тоа е тоа!

Обидете се да ги исчистите плочките во кујната или бањата, славините, мијалникот, тушот со неа.
Ќе бидете задоволни. Брзо, лесно и безбедно!