Зошто синот на принцот Хари и Меган не е принц?Едно од најдраматичните обвинувања во интервјуто со Опра Винфри од британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган беше дека нивниот син е лишен од кралската титула, веројатно поради бојата на кожата.


Арчи Маунтбатен-Виндзор е седми по ред за наследство на британскиот трон. Наспроти тоа, децата на принцот Вилијам, постариот брат на принцот Хари, се принцот Џорџ, принцезата Шарлот и принцот Луис.

Меган во едно интервју изјави дека додека била бремена, тие рекле дека не сакаат тој да биде принц кој ќе се разликува од протоколот.


Таа навести дека може да биде „првиот обоен член на ова семејство што нема титула на ист начин како и другите внуци“.

Кралицата Елизабета Втора има девет правнуци, вклучувајќи ја и Арчи. Тие не се принцови и принцези освен трите деца на принцот Вилијам, кој е втор по ред на тронот и еден ден ќе стане крал.