Волшебни совети за убавина за многу зафатени девојки


Од сите овие волшебни рецепти за убавина има голем ефект и треба да ги пробате

Авокадо под туш

Можеби сте од оние динамични жени кои се сеќаваат на кремата дури откако ја ставиле шминката, излегле од дома или легнале на перницата за сладок сон? Кремот за лице е важен, спор нема. Но, има начин како ова да го надоместите. Туткање со вилушка меко авокадо пример е одлична опција, бидејќи е богато со витамин Е. Може да го нанесете додека сте под туш – така нема да губите време. Масирајте го нежно лицето, оставете го да се исуши, а потоа исплакнете. Тоа истовремено ја чисти, хидрира и ја прави кожата посјајна.

Јогурт врз главата

Промешајте чаша јогурт со 2 лажици есенцијално масло – на пример арганово или праска. Нанесете го на косата, нежно масирајте го скалпот и останете така 15-20 минути. Потоа исплакнете ја косата. Комбинацијата од јогурт и масла буквално ќе ја “разбуди” косата.

20 минути “зелена пауза”

Најдобро правете пауза – ќе се освежите и ќе се раздвижите. Меѓутоа има еден важен услов. Прошетката не значи шопинг во блискиот трговски центар, ниту движење по улица со густ сообраќај. Откријте агол со зеленило и направете си “зелена пауза” меѓу дрвјата. Седнете, погледајте ги растенијата, молчете, концентрирајте се во себе и релаксирајте се максимално.

Повлечете ја косата

Звучи чудно, но источните народи го практикуваат со векови. Доволно е секој ден по неколку пати да ја затегнувате цврсто косата, и повлечете ја нагоре. Така се стимулира циркулацијата во областа на скалпот, а самото повлекување провоцира испружување на вратот и рамената, што го олеснува рбетот.

Брза фризура

Миењето на косата не само што ќе ве успори, но и потоа ќе се судрите со тешкотии со доведување во форма на немирни прамени. Ако сакате посебна фризура – на пример пунџа, подобро користете сув шампон. Тој ќе ја исчисти брзо косата, но нема да ја направи “жилава” и лесно ќе успеете до саканата фризура.

Чај од камилица на очните капаци

Не фрлајте ги користените кесички чај. Вметнете ги во фотоапаратот на фрижидерот за кратко (не треба да се замрзнува), а потоа ставете ги врз затворените очни капаци десетина минути. Вечерта ќе ги смирите уморните очи на овој начин, а наутро ќе ги избледнете темните кругови.