УХМР најави: Вечерва снег во Македонија!Под влијание на влажен воздушен бран од запад, денес почнувајќи од вечерните часови, па до утре на пладне ќе има врнежи од дожд, кои во западните делови повремено ќе имаат умерен интензитет. Пообилни врнежи ќе има утре во утринските часови, а локално ќе наврнат над 20 л/м2.


На највисоките врвови во северозападните делови ќе има и врнежи од снег. Утре дневната темепература ќе достигне од 10 до 17 степени.

Потоа во наредните денови ќе преовладува променливо облачно и потопло време со умерен југоисточен ветер, а локални врнежи од дожд повторно се очекуваат во петок и во сабота.


Извор