TWENTY ONE PILOTS на ПИНКПОП 2022 годинаШтотуку беше објавено во програмата Радио оп ‘Бродије на НПО 3ФМ дека TWENTY ONE PILOTS доаѓа на Пинкпоп 2022! Диџејот Роб, од интервјуто што Вера Симонс го имаше со Џош Дан, слушна убав цитат од тапанарот: „Мислам дека ќе биде неверојатно да се вратиш во твојата земја и повторно да свириш музика. Те сакаме, и ја сакаме вашата страст за музика.


Кога TWENTY ONE PILOTS првпат свиреа на Пинкпоп во 2014 година, дуото од американскиот град Колумбос сè уште беше релативно непознато. Пробивот на Тајлер Џозеф и Џош Дан со нивната идиосинкратична мешавина од скоро целата релевантна поп-музика денес се случи една година подоцна, со третиот албум Blurryface. Сè што допреа TWENTY ONE PILOTS, се претвори во злато. Тие обиколија скоро две години и паузираа за да го снимат албумот Trench (2018). Тие веќе го најавија наследникот за време на нивната тринаесетмесечна турнеја што заврши во ноември 2019 година. Тајлер и Џош завршија со снимањето на Scaled и Icy одделно, во најголем дел за време на пандемијата на коронавирусите, секој во своето студио. На 21 мај 2021 година, TWENTY ONE PILOTS го прославија изданието на албумот со концерт на Интернет во кој се менуваа старите и сосема нови песни. Ако тој пренос во живо разјасни нешто, тоа е дека имаме што да очекуваме за време на Пинкпоп 2022!

На почетокот на оваа недела, фестивалот ги најави и Металика!