Таа свари банани пред спиење и ја испи течноста. Нема да верувате што и се случиНесоницата може да произлегува од неколку различни работи како депресија, стрес и анксиозност. Речиси секоја вечер кога ќе одите во кревет умот почнува да се натпреварува со мислите. Ако Вашиот ум е активен се зголемуваат шансите да не заспиете.


Некои лекови исто така можат да предизвикаат несоница. Но дали сте слушнале за чај од банана… Овој органски чај од банана прави чуда за спиењето и има многу добар вкус.

Бананите, особено корите, содржат калиум и магнезиум. Додека магнезиумот помага за спречување на нарушувањата на спиењето, магнезиум и калиум заедно во комбинација помагаат да се опуштат мускулите. Всушност магнезиумот е еден од најдобрите минерали за релаксација! Имајте на ум дека треба да станува збор за 100% органски банани, без хемикалии.


Подготовката на овој чај трае помалку од 10 минути и може да се пие секоја вечер пред спиење.

Состојки:


-1 органска банана

-1 мала чаша со вода

-цимет (по желба)

Се што треба да направите е да ги пресечете двата краја на бананата и да ја ставите кората во врела вода. Се остава да се вари околу 10 минути. Исцедете и може да посипете со цимет по желба. Се пие еден час пред спиење. Смирувачкиот ефект делува 100%, а Вие пробајте го уште вечерва, советуваат од среќа.мк.