Сочна и вкусна божиќна баклава со локум. Со овој рецепт ќе ја замолчите дури и вашата свекрва!Производи:


Кори за пита (1 пакет)

За фил


2 јајца

1 чаши шеќер


1 чаши јогурт

1 к.ч. масло

1 прашок за пециво ванила

1 чаши брашно

2 кутии локум

За сируп

4 чаши вода

2 чаши шеќер

Начин на подготовка

Прво го приготвуваш филот. Измиксајте ги јајцата со шеќерот и потоа додате ги и останатите производи. Печете не многу силна фурна до црвенило. На крајот најважно е дека ладната баклава ја заливате со ладен сируп.