Што да јадеме за да имаме сјајна кожа


Од искуство знаеме дека она што го јадеме, се одразува веднаш на нашата кожа. Балансираниот начин на исхрана со здрава храна може да ни подари сјајна кожа и да ги тргнеме неколкуте години од нашата вистинска возраст. Голем број истражувања докажуваат дека конзумирањето на одредена храна може драстично да влијае на намалувањето на клеточната инвалидност и на тој начин да биде забавен процесот на стареење.

Ви нудиме листа со најкорисните храна за вашето здравје, кои дејствуваат во насока намалување на процесот на стареење на организмот.

1 . Ореви

Тие секогаш биле дел од секоја здрава исхрана. Оревите ги обезбедуваат сите неопходни витамини и хранливи материи, без да има опасност од предозирање со калории или маснотии.

2 . Јагоди

Тоа се плодовите, кои исто така ве прави да изгледате помлади. Плодовите од семејството, кон што припаѓаат јагодите – малините, капините, боровинките и други, се богат извор на хранливи материи флаваноиди. Тие поседуваат својства против стареењето и анти- канцерогени својства.

3 . Јогурт

Тоа е добар извор на протеини со ниска содржина на калории. Добрите бактерии во овој млечен производ помагаат и работата на гастроинтестиналниот тракт. Киселото млеко е богато со рибофлавин, фосфор, калциум и витамин Б12. Тоа се карактеристики кои го прават задолжителен дел од секојдневното мени.

4 . Авокадо

Тоа е нарекувано чудото на плодовите. Богато со антиоксиданси, калиум и витамин К. Конзумирањето на авокадо ни помага да старееме благодатно.

5 . Лук

Придобивките од лукот за здравјето се познати со векови. Конзумирање може да го зајакне имунолошкиот систем, да го намали крвниот притисок и холестеролот. Лукот исто така се користи како антивирусно средство.

6 . Риба лосос

Овој вид риба е прекрасен извор на омега- 3 масни киселини, кои помагаат за здраво функционирање на клетките во нашето тело и се борат против сите воспаленија. Лососот е висококвалитетен и лесно сварлива протеин кој може да ја промени текстурата на кожата.

7 . Зелен зеленчук

Тие се вистински магацин на антиоксиданси кои ги штитат клетките од слободните радикали, кои пак предизвикуваат брзо стареење на клетките. Покрај тоа зелениот зеленчук е богат со фотохимикали кои обезбедуваат на организмот имунитет против голем број болести. Интересно е дека овие зеленчуци делуваат и како природен UV филтер за кожата.

8 . Интегрални житарки

Киноа, кафеав ориз и овес е храната која е богата со влакна и помага за одржување во добра здравствена состојба на дигестивниот систем. Целите зрна го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести, освен тоа се одлично средство за одземање на сантиметри од половината.

9 . Мед

Освен дека е богат извор на антиоксиданси, медот обезбедува уште калциум, ниацин, тиамин, витамин Б6 и витамин Ц Медот е вреден помошник во борбата со губење на меморијата.

10 . Зелен чај

Овој пијалок може да ви помогне да ги изгорите несаканите калории, како и да изгледаат помлади и да се чувствувате подобро. Зелениот чај има висока содржина на соединенија наречени катехини полифеноли. Овие соединенија работат во хармонија со други хемикалии во телото и ја зголемуваат оксидацијата на мастите. Конзумирање на зелен чај ги одржува нивоата на холестерол и исто така штити од кардиоваскуларни болести и рак.