Што да јадеме според хороскопскиот знак, за да бидеме здрави


Хороскопскиот знак може да даде насока за многу активности, а како што знаеме, според знакот може да се утврди кој скапоцен камен да го носиме, која боја и слично.

Покрај нив, сепак можеме ако сакаме да ја промениме исхраната, да посветиме внимание на она што можеме и не можеме да јадеме. Зошто за некои знаци некои хранива не се препорачуваат и обратно? Еве што да јадеме според знакот, за да бидеме здрави.

Овен
Тоа е мисловен знак, кој управува со главата. Најдобра храна за мозокот се житните култури, храната од пченица, малку месо, риба во доволни количини. Тонизаторите се излишни и сите слични пијалоци треба да се исклучат. Последното усвојување на храна треба да биде најмалку 2 часа пред спиење.
Бик
Бикот треба да знае дека не смее да се употребува зачинета храна, која доведува до дебелеење. Храна од скроб и брашно исто не се препорачуваат. Алкохол може да се употребува умерено, со исклучок на пиво. Сокот од лимон е корисен за грлото.
Близнаци
Ова е мисловен знак на кој е потребна секаква мозочна храна, која помага во изградбата на нервните клетки и за зголемувањето на хемоглобинот. Храната од животинско потекло може да се употребува еднаш дневно во умерено количество. Пожелно е да се консумираат овошје и млеко и да се избегнуваат тешки хранива.
Рак
Хранливата исхрана кај луѓето под знакот на рак треба да е особено добра при што ќе се избегнува храна која предизвикува гасови или печење во стомакот. Алкохолот и пивото се непожелни. Многу е корисна чаша студена вода на гладно пред спиење. Не се препорачува храна од животинско потекло, најдобра диета се рибите, житариците, млекото. Најмногу штетни се слатките.
Лав
Ова е витален знак. Најдобра диета е онаа која ја подмладува крвта и го зголемува бројот на црвените крвни зрнца. Треба да се избегнува зачинета и возбудувачка храна и цврсто да се држи до редовни, хармонични навики. Се препорачува вегетаријанска исхрана.
Девица
Диетата е особено важна, ако исхраната треба да е редовна, а самата храна – добро подготвена. Неопходно е да се консумира овошје, млеко и се што ја регулира работата на цревата, но во умерено количество. Производи кои ги вознемируваат цревата, да се избегнуваат и да се јаде само едноставна, добро подготвена храна.
Вага
Луѓето од овој знак им е потребна лесна диета: риба, дивеч, млеко. Секоја храна која содржи шеќер, скроб и бирен слад, треба да се избегнува. Добри за исхрана се житните производи и јајцата, а употребата на алкохол – да се исклучи. Студената вода е одличен пијалок наутро после и навечер пред спиење.
Скорпија
Скорпионот треба да избегнува зачинета, возбудувачка и мрсна храна. Најдобра диета е онаа која помага за зајакнување на крвта: млеко, житни култури, но во никој случај животински производи и алкохол.
Стрелец
Нервниот и циркулаторниот систем имаат исклучително значење за овој знак, затоа и токму таква диета треба да се почитува – која ги зајакнува. Дозволена е познато количество храна од животинско потекло, но алкохол не се препорачува. Лесните појадок во попладневните часови се подобри од обилно јадење. Многу корисна е прошетката по вечерата, но последното јадење мора да биде долго пред спиење.
Јарец
Поради студената природа на овој знак се препорачува месна исхрана, како и храна која дејствува на крвта и го зголемува бројот на црвените крвни зрнца. Може да се пие пиво во умерени количини, потребни се различни јадења и пијалоци кои ги стимулираат природните функции на телото.
Водолија
За овој знак е потребна диета која го поддржува мозокот и нервите, а исто така и храна која помага за циркулација на крвта. Храната од животинско потекло може да се употребува еднаш дневно; за општото здравје се користи риба, млеко и житни растенија.
Риби
За рибите треба крајна внимателност и умереност, зашто многу видови хранива им штетат. Треба да се избегнува алкохол, да бидат умерени во храната и пиењето. Потребно е да консумираат риба, млеко, храна од пченица и секакви јадења кои ја зајакнуваат крвта.