Северина објави снимка која предизвика голем скандал пред 13 годиниСеверина потврди на својот Инстаграм дека во сабота ќе гостува во Ријека на отворањето на ЕПК. Во оваа пригода, таа објави дел од снимката од претставата од 2007 година на лордот Глембаева во која играше бароницата Кастели. Вмешаноста на Северина во драмата на Крлежа, која тогаш ја режираше Бранко Брезовец, предизвика огромен скандал, а и актерите и публиката се побунија против Северина во улогата на бароницата Кастели.


“Задоволство беше да се игра бароницата Кастели “, напиша Северина и ги извести фановите дека шоуто можат да го гледам на нејзиниот канал на ЈуТјуб.

„Имам убави спомени за Ријека, прекрасни луѓе, мојата сакана Мани, Каролина Ријечка и бароницата Кастели, како и оваа капа на Крлежа на мојата глава, која ми ја позајми драгиот пријател Раде Шербеџија … Ријека е некое време мој втор дом, ја живеев нејзината култура овде и затоа сум горда што таа наскоро станува Европска престолнина на културата 2020 година. Се гледаме во сабота, за да славиме заедно “, напиша Северина со фотографија на која позира со Раде Шербеџија.