Рецепта за чискеикЧисзкеикот е еден од омилените десерти на современите млади луѓе не само затоа што е вкусен и хранлив, но и затоа што се подготвува прилично лесно.

За класичниот рецепт ќе ви требаат стопен путер, бисквити, шеќер и цимет. Кремот обично се прави од крем сирење, павлака, шеќер, јајца и ванила, кои се разбиваат со миксер до хомогена смеса и сето тоа се истура врз кршените бисквити натопени во масло, кои се добро притиснати на дното и ѕидовите на садот. Со бисквитките по желба може да додадете и сецкано овошје.

Десертот се пече во загреана рерна на 165 степени околу еден час. Се служи изладен и премачкан со мармалад по избор.

Овој класичен рецепт го има во милиони варијации, соодветни за секој вкус.