(Рецепт) Никогаш полесно и побрзо: Еве како да ги измиете решетките од рерната!Сите жени знаат колку е тешко да се исчистат металните решетки од рерната.
Меѓутоа има еден трик кој ќе ви поомогне без мака да ги исчистите.
Еве што ви треба за чистење на металните решетки:
стар пешкир
топла вода
1/2 детергент за миење садови
сода бикарбона
сок од лимон или алкохолен оцет
Постапка: во кадата ставете пешкир, а потоа на него ставете ги металните решетки. Потоа додајте детергент, лимон и сода бикарбона, а потоа над се наполнете топла вода.
Оставете да стои околу четири часа (може и помалку, или подолго, најбитно е колку се валкани решетките).
Потоа решетките измијте ги на стандарден начин, исушете и ставете во рернатаВака измиените решетки секогаш ќе бидат чисти и блескави – барем до следното миење.