Препорачливо е да се јаде свеж или малку варен: Салата од спанаќ и пржени лукчињаИстурете го маслиновото масло во голема тава и додајте ги парчињата лук. Вклучете го шпоретот на средно ниска температура и оставете лукот и маслото да се загреат заедно.
Кога ќе почне маслото да крчка, промешајте ги лукчињата за да се превртат. Внимавајте да не загорат, треба само благо да поруменат. Штом ќе добијат златно-кафеава боја, извадете ги од тавата.
Половина од маслото пренесете во друг сад и оставете го настрана.
Во тавата додајте половина од спанаќот. Веднаш почнете бавно да го мешате со лажица. Спанаќот веднаш ќе почне да свенува. Гответе го мешајќи само една минута, додавајќи сол и пипер по вкус. Извадете го спанаќот на чинија.
Во тавата вратете го маслото што го пренесовте во друг сад и додајте ја другата половина спанаќ. Повторете го истиот процес на готвење.
Пренесете ја и втората половина спанаќ во чинијата кај првата, распоредете ги одозгора лукчињата.

 

Страни: 1 2