Препорачливо е да се јаде свеж или малку варен: Салата од спанаќ и пржени лукчињаСпанаќот многу нутриционисти го ставаат во категоријата на супер храни. Особено е препорачливо да се јаде свеж или малку варен. Токму во оваа рецепта ќе го одбегнете класичното подготвување спанаќ кое бара многу печење.

Состојки:

5 чешниња лук, излупени и исечени многу тенко
3 лажици маслиново масло
350 г спанаќ
половина лажичка сол
црн пипер

Подготовка:

Страни: 1 2