Погледнете какво ќе биде времето денесДенес (28.03.2017) територијата на Македонија ќе биде под влијание на висок воздушен притисок и на стабилна, сува но во текот на денот од југ ќе продира потопла воздушна маса која ќе услови пораст на дневните температури на воздухот. Времето ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер кој Долж Повардарието ќе биде од северозападен а во западните предели од североисточен правец.


Минималната температура ќе се спушти во интервал од -3 до 4 степени додека во западните и во северозападните високи планински предели истите ќе се спуштат под -5 степени.

Максималната температура ќе се искачи во интервалот од 12 до 18 степени.


Временската прогноза ја подготви meteomax.mk