Пијте 10 дена минерална вода со лимон против хипертензија, несоница и нервозаСо пиење на минерална вода со мед и лимон во рок од 10 – 15 дена може да ја отстраните хипертензијата, несоницата и зголемената нервна ексцитабилност. За таа цел, промешајте го сокот со половина лимон заедно и една лажичка мед во 200 милилитри минерална вода. Пијте го на мали голтки секое утро на празен стомак.

За истата цел може да си приготвите и друг природен лек со лимонов сок. Изрендајте 1 свеж морков и 1 корен од рен, додадете 1 чаша сок од цвекло, 1 лажичка мед и сок од 2 лимона.


Измешајте добро и чувајте во стаклена тегла во фрижидер. Конзумирајте од смесата во текот на месец и половина или два месеца по 1 лажица 3 пати на ден, 1 час пред јадење.