Овие хороскопски знаци треба да внимаваат многу за празниците!Хармоничните аспекти на планетите Меркур, Венера и Јупитер ќе gi направат празничните денови пријатни и незаборавни. Од среда до сабота ќе бидеме под нивното поволно влијание.


Најдобриот ден од седмицата сепак ќе биде вторник, предвидува астрологот Михаил Преображенски. Според него, Божик е потребно да се слави на денот на зимската краткоденица (22 декември). На последниот ден на Сонцето во Стрелец (понеделник) ќе ни влијае лошо и напнато Меркур – Уран, но луѓето ќе бидат повеќе прагматични и ќе ги надминат полесно тензиите. Корисните аспекти на Сонцето со Меркур пак ќе ја подобрат комуникацијата.

Неповолните денови се Понеделник, петок, сабота, недела – за Овен, Рак, Вага и Јарец. Вторник – за Бик, Лав, Шкорпија и Водолија. Среда, четврток – за Близнаци, Девица, Стрелец и Риби.


Поволни денови се Понеделник, петок – за Бик, Девица, Шкорпија и Риби. Вторник – за Рак, Девица, Јарец и Риби. Четврток – за Овен, Бик, Рак, Вага, Шкорпија и Јарец.