Македонското масло од афион се најде на американскиот пазар!
Првите количини од екструдираното ладно цедено масло од бел афион на компанијата Биооил се извезоа на американскиот пазар. За почетокот станува збор за помали количини, но факт е дека овој квалитетен производ со своите бројни здравствени придобивки го привлече вниманието и се очекува во иднина поголем пласман. Тоа би значело голем поттик за поголемо производство на овој производ, мотив за уште поголеми насади со афион во нашата земја. Во моментов Биоил маслото од афион се добива од радовишки афион, кој важи за исклучително квалитетот и еден од најдобриот на светско ниво.

Афионовото масло е исклучително баран производ на светско ниво, се произведува во лимитирани количини а цената на светскиот пазар е исклучително висока.


Маслото од афион е богато со омега 6 и омега 9 незаситени масни киселини. Богато е со фосфор, магнезиум, калиум и железо. Помага при лекување на тромбоза и емболија, антиканцерогено дејство, го нормализира нивото на холестерол во крвта, ја зголемува моќта на концентрација, ги зајакнува нервите, ја смирува болката и ги релаксира мускулите. Го забавува стареењето на организмот. Помага во развојот и заштитата на коските, тоа е природен еликсир за остеопороза. Го нормализира нивото на холестерол во крвта. Го зајакнува одбранбениот механизам на телото. Може да се нарача онлјан или преку 071 335 593

Нутриционистите  препорачуваат масло од афион поради неговите бројни придобивки. Како прво ја ублажува кашлицата; делува како пилула за спиење; помага да се решат нервните тензии; ја зголемува заштитната функција во борбата против разни инфекции; го намалува ризикот од формирање и напредување на клетките на ракот; се смета за одличен лек за дијареа и дизентерија; грчеви и воспаленија. Афионот е природен извор на калциум кој лесно се асимилира од телото.

Екструдирано ладно цедено масло од бел афион е вистински хит, производ кој секое семејство треба да го има во својата исхрана!