Македонија мрзне: Еве што ќе се случува со времето вечерва и утреИ натаму територијата на Македонија ќе биде под влијание на ПОЛАРНАТА воздушна маса кој се спушта од североисточните предели на Евопскиот Континент.


Во текот на претстојната ноќ времето ќе биде променливо облачно и МНОГУ СТУДЕНО со слаб до умерен ветер од северен правец кој на некои места ќе се засилува.

Ќе има услови и за локално провејување на слаб снег.


Утре (09.01.2017) времето ќе биде променливо облачно и МНОГУ СТУДЕНО со сончеви периоди. Локално ќе провејува слаб снег.

Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец.

Утре наутро температурите ќе се движат во интервал од -24 до -9 степени.

Максималните температури ќе се движат во интервал од -13 до -5 степени.

Временската прогноза ја подготви Славчо Попоски, meteomax.mk!