Со лесна диета се слабее лесноСе разбира, дека не треба да се врзувате по името на диетата – лесна диета, бидејќи секоја диета сака волја и почитување на одредени правила за хранење.


Оваа диета води до олеснување на работата на дигестивниот систем. Лесно сварлива храна главно се користи во исхраната за олеснување на стомакот. Поради тоа се препорачува за возрасни луѓе, деца, како и на оние кои се борат со воспаление на цревната слузница и кои имаат проблеми со дебелото црево.

Согласно принципите на диетата, треба да се консумира лесно сварлива храна, поделени на 4-5 оброци на ден. Вечерата треба да биде не подоцна од два часа пред спиење. Треба да се посвети посебно внимание на комбинирањето на храната. Секакви отстапувања се многу непријатни и не водат до слабеење.


Ова се препорачаните производи наведени во лесна диета:

– Стар пченкарен леб, бисквити и двопек;


– Интегрални житарици и ориз;

– Цврсто варени јајца пржени јајца и омлет;

– Риба;

– Путер, маслиново масло;

– Варени (по можност на пареа): морков, цвекло, тиква;

– Грашок, зелен грав, цикорија, зелена салата, домати;

– Јаболка, јагоди, праски, портокали, банани (овошјето треба да се консумира без снегулки и семе);

– Млеко, сок, цвекло, домати, зеленчук, компир;

– Мед;

– Желе, мусови, овошни пиреа и компоти;

– Сок од лимон, анасон, ким, цимет;

– Чај, разблажени овошни и зеленчукови сокови, газирана минерална вода;

Производи, кои се апсолутно забранети:

– Крцкав бел леб;

– Масни меса, паштети, конзервирана храна;

– Месо од гуска, патка, овца,

– Риба: јагула, крап, лосос;

– Мрсни сирења, топено сирење;

– Маргарин, сланина, сало;

– Круши, цреши;

– Зелка, кромид, лук, краставици, кељ, репа;

– Крокети;

– Мрсна супа

– Силно кафе и чај, алкохол, газирани пијалаци;

– Слатки нешта како: пити, торти, сладолед, слатки, алва, ореви, чоколадо;

– Оцет, чили, бибер, сенф, allspice, ловоров лист, морско оревче, сенф, кари во прав;