Кристијан Диор: 23 работи за жените и нивната убавинаДа се ​​потсетиме на некои од најинспиративните говори на Кристијан Диор кои ги остави зад себе …


За животот

1. Има едно нешто што не може и не треба да си простуваш – да правиш она што не сакаш.


2. Среќата е тајната на убавината. Нема убавина без среќа.

3. Треба да се претпостави дека луѓето дозволуваат грешки. Вклучувајќи и ние самите. Tака се живее многу полесно.

За жените

4. Вистинската жена треба да е непостојана.

5. По жените, цвeќињата се најубавата креација на Бог.

6. Жените се најмногу неверојатни по 35-40 години, кога ќе освојат неколку победи во животот, претрпеле неколку загуби и знаат кога да си дадат одмор и кога да се борат. Најмногу знаат за што вреди да се борат.

7. Парфемот на жената зборува за неа повеќе од сè друго … Долго откако си заборавил со што била облечена жена, споменот за нејзиниот парфем останува.

8. Во секое срце се крие сон. Во секоја жена се крие принцеза.

9. Вистинската жена знае дека тајната на убавината и привлекувањето е во мала доза зачин.

10. Нема грди жени. Постојат само жени кои заборавиле дека се убави.

За модата

11. Не те прават парите добро облечен, туку чувството.

12. Елеганцијата е вистинската комбинација на оригиналност, флуентност, грижа и едноставност. Надвор од ова, верувајте ми, нема елеганција. Има само претенциозност. А најважната од овие четири состојки е грижата – Како избирате облека, како ја носиш, како ја пазиш.

13. Ниту една елегантна жена не ја следи модата слепо.

14. За да биде елегантна, не е потребно жената да троши многу пари за мода. Треба само да ја избере облеката што одговара на нејзината личност.

15. Индивидуалност е една од најважните состојки на елеганцијата.

16. Секоја жена треба да има црн фустан во нејзината гардероба. Црната боја е бојата што се вклопува најмногу. Може да се носи во секое време, насекаде, во секоја возраст.

17. Боите даваат силата на накитот. Нема ништо елегантно од црна кошула и џемпер во комбинација со сјаен ѓердан.

18. Парфемот зборува многу за индивидуалноста на жената. Тој е конечниот допир за нејзината визија.

19. Ако не ги сакаш нозете, носи длабоко деколте.

20. Времето се троши за своите чевли, никогаш не е премногу.

21. Бело е чисто и едноставно и може да се комбинираат со сè.

22. Деталите се важни. Ако не се погодни, ќе ја расипе целата тоалета.

23. Нема смисла од модата, ако не се користи како оружје за заведување.