Колку често треба да ја менуваме постелнината?Истражувањата покажуваат дека секоја осма жена ретко ја менува постелнината, а 13 % од луѓето спијат во чаршафи, кои дури и не се перат во последниот месец.


Спиењето во валкан кревет е опасно за здравјето, бидејќи крие голем ризик од акумулација на штетни бактерии за нашиот организам.

Без разлика на кое ниво е личната хигиена на човекот, сите луѓе лачат мртви кожни клетки, влакна и телесни течности. Ако тие останат таму премногу долго, може да предизвикаат непријатна миризба, лепкавост и да служи како храна за бубачки, микрокрлежи, болви и други паразити.


Затоа е препорачливо да имате барем 3 комплети – еден во кревет, еден во пералната и еден во плакарот.

Сексуално активните исто така треба да ја менуваат постелнината редовно или по секој чин, кој оставил трага по чаршафите.


Ова важи и за жените во циклус. Дури и најмалата дамка исушена крв може да послужи за создавање на микрокрлежи или други паразити.

Некои луѓе претпочитаат да ја менуваат долната облека два пати неделно, за да гарантираат чистота и свежина при спиење. Овој начин можеби е многу практичен особено за летните месеци, кога се потиме повеќе. Покрај тоа сушењето на алиштата на сонце доведува до уништување на штетните микроорганизми и микоби. https://travelwithgirls.com/.

Ако страдате од алергија задолжително заменете ги гаќите на неколку дена. Најчестите причинители на алергии се пајакот грини, домашната прашина и други алергени, кои се собираат во постелнината и можат да ја влошат состојбата. Најчеста манифестација на овие алергии е затнат или течење на носот, кивање, кашлање и други проблеми, кои може да не мачат во целиот ден.

Честа промена е потребна особено ако имате навика да јадете во кревет. Експертите советуваат да ги перете валканите чаршафи и ќебиња во топла вода, освен ако тоа не е произведено од нежен материјал како свила. При перење водата треба да е околу 59-60 ° C, за да бидат отстранети бактериите и пајакот грини.

Хемиското чистење и чистењето со пареа се добри опции, ако чаршафите, покривката и навлаките не можат да бидат испрани при висока температура.

Перете ја не само постелнината, но и перниците и ќебето. Бидете сигурни дека перниците се целосно суви пред да ги вратите назад на креветот за да го избегнете ризикот од мувла.

Почитувањето на хигиена при одржувањето на постелнината, душекот, ќебињата и перниците се гаранција за подобро здравје – сепак во спиење трошиме 1 / 3 од својот живот.