Канада со петиција против Меган и Хари! Зошто десетици илјади собираат потписи против нив?Повеќе од 80.000 Канаѓани потпишале петиција во која се бара принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл сами да ја платат сметката за безбедност додека биле во земјата.


Претплатата ја издадоа канадската федерација на даночните обврзници и Лорел Колинс, која е градоначалник на Викторија – точно каде моментално живеат Меган и Хари, пренесува Дејли Меил.

Според Колинс, даночните обврзници не треба да бидат принудени да ги платат трошоците за заштита на војводата и војвотката од Сасекс.


Хари и Меган се на островот Ванкувер, каде што се подготвуваат да започнат нов живот со нивниот син Арчи, откако се повлекоа од своите должности во британското кралско семејство.

Сè уште не е јасно кој ќе ги покрие трошоците за нивно чување, откако тие во пролетта официјално ја напуштат монархијата.


Поранешен министер за внатрешни работи предупреди дека британското општество може да добие „огромна сметка“, додека се шпекулираше дека може да се постигне договор за споделување на трошоците меѓу Велика Британија и Канада.

Лорел Колинс е вознемирена дека ќе се спротивстави на таквата одлука. „Се надевам дека планираат да ги покријат сопствените трошоци за безбедност. Кога станува збор за парите што ги троши нашата влада и парите на даночните обврзници, важно е да го поставиме тоа во контекст и да размислиме за нашите приоритети “, рече таа.

Петицијата што ја започна канадската федерација на даночните обврзници е наречена „Бесплатен даночен обврзник“ и за шест дена собра над 80.000 потписи.

Според студијата на Институтот „Ангус Рид“, 73% од Канаѓаните сметаат дека земјата не треба да ги плати трошоците за чување на кралската двојка ако се преселат таму трајно.

Како што објави БЛИЦ, принцот Чарлс ќе ја понуди својата финансиска поддршка на Хари и Меган, но сè уште не е јасно дали тоа ќе потекнува од неговите 21 милиони фунти годишно