Како да направите домашно чоколадоПотребни производи:


250 г суво млеко
4 лажици природно какао
200 мл. вода
220 г кристален шеќер
100 г масло

Начин на приготвување:


Измешајте го во сад сувото млеко и природното какао и убаво промешајте. Налејте 200 мл. вода во тенџере, додадете шеќер и ставете го на бавен оган на плочата.

Мешајте додека се стопи. Потоа додадете путер. Потоа повторно промешајте додека не се стопи.


Извадете го тенџерето од топлина и истурете ја во неа сувата мешавина од суво млеко и какао.

Ставете ја во тегли со капак и оставете добро да се излади.

При добро затворени капаци, чоколадото може да издржи до 2 недели.