Како да ја направите најдобрата и највкусната салата – Руска салата!


Руска салата, нема кој нема пробано. Но знаете ли да ја направите правилно?

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

3 компири
4 моркови
200 г грашок
5-6 кисели краставички
1 пилешки нарезок
300 г мајонез
5 јајца
Магдонос, сол по вкус

ПОСТАПКА:

Компирот и морковот исечкајте ги на коцкички и варете 5 минути, а во посебен сад сварете го грашокот. Во друг сад сварете јајца. Киселите краставички и пилешкото исечкајте ги на ситни коцки.

Сите состојки измешајте ги со мајонез, па додадете малку сол по вкус.

Потоа, додајдет ги јајцата во садот со салатата и магдоност и оставете во фрижидер да излади.