Исхрана против настинкаНудиме корисна исхрана против настинка, погодна за сезоната есен-зима.


Нутриционистите развија двонеделна диета против настинка, што ја подобрува природната одбрана на организмот.

Цел зеленчук и овошјето во принцип содржат многу важни микроелементи и антиоксиданси. Во основата на ова мени се зеленчук, печурки и шумски плодови.


Првата недела треба да се консумира многу суров зеленчук и да се намали внесот на рафинирани и преработена храна.


Зеленчук треба да се поткаснува осум пати на ден, советуваат експертите. Овошје се јаде до пет пати дневно.
Во исхраната задолжително треба да присуствуваат мешунки, семки и ореви.

Печурките и млечните производи се исто така многу важен дел за силен имунолошки систем во есен и зима против настинките.