Храна коjа ги зголемува градитеГолем дел од девојките сакаат поголеми гради отколку што имаат. Најсигурниот начин за градите да бидат големи, е да го смените малку менито.
  
Според стручњаците хормоналната нерамнотежа е една од главните причини жените да имаат мали гради. Колку повеќе тестостерон произведува женското тело, толку помали се градите. За да го намалите производството на овој хормон, треба да ја намалите потрошувачката на свежо овошје и зеленчук, кои значително го зголемуваат нивото на естрогенот. Целите зрна како кафеавиот ориз, овес и јачмен исто ги зголемува градите.
 
– Цреши, јагоди и боровинки – овие плодови се исклучително богати со естроген;
 
– Во пилешкото месо, исто така има доста естроген, затоа грижете се да биде дел од менито;
 
– Додадете во своето мени црвен и бел грав, наут, магдонос, грашок и леќа и по некое време ќе се радувате на големите гради;
 
– Во моркови, кромид, зелка, цвеклото, тиква, краставиците и карфиолот има доста протеини, кои исто така помагаат за зголемување на градите;
 
– Нема како да ги прескокнеме јајцата и протеинските шејкови, во кои има доста протеини, обезбедувајќи големи гради;
 
– Консумацијата на зеленолистниот зеленчук и храната богата со белковини и минерали ќе ти помогне да се забрза растот на градите;
 
Избегнувај газирани пијалаци, кофеин, сол и junk foods.