Еве што ќе се случи со времето утреПод влијание на висок воздушен притисок и на стабилна и сува воздушна маса утре (02.01.2017) времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност особено во западните предели.


Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец и тоа особено во западните предели.

Минималната температура ќе се движи во интервал од -10 до -2 степени додека на повисоките места и на планините температурит еќе се спуштат до околу -15 степени.


Максималната температура ќе се движи во интервал од 3 до 10 степени.

Временската прогноза ја подготви Славчо Попоски