Диета со сирење – штедлива и кориснаСакате да ослабете, но не поднесувате ни една диета со гладување? Пробајте ја диетата со млечни производи со која може да ослабете без чувство на глад. Суштината на оваа диета е сирење со мала содржина на маснотии и кефир, намирници кои допринесуваат за брзо согорување на мастите и го блокираат настанокот на истите.

Ќе заштедите многу повеќе ако кефирот си го приготвувате сами, а секако продолжете да го пиете и после завршувањето на диетата, бидејќи ќе ви помогне во одржување на киограмите, јакнење на имунитетот и чистење на телото од токсини.

Во текот на диетата ќе имате чувство на ситост.

Диетата држете ја не подолго од 10 дена. За тој период би требало да изгубите од 3 до 5 килограми.

Важно е да не ги кршите правилата на диетата: Не јадете благо и не пијте алкохол!

Изберете една од варијантите на диетата и држете се до неа:

Прва варијанта

Во текот на денот изедете 400 грама ситно сирење и испијте 1,5 литри немасен кефир. Поделете ја храната на 4-5 еднакви порции. Пијте доста вода или билни чаеви. Последната чаша кефир испијте ја точно пред спиење.

Втора варијанта

5 пати на ден изедете 60 грама безмасно сирење и испијте по една шолја кефир.

Трета варијанта

Во текот на денот изедете 500 грама урда, 2 парчиња овошје (не и банани), пијте вода и зелен чај

Четврта варијанта

Изедете во текот на денот 500 грама безмасно сирење и 2 чаши кефир, во кој може да додадете житарки.