Loading...

Категорија: ‘Најново’

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките на современата комедија #ТикTак, која се поставува по мотивите на филмското остварување „TOC TOC (Trastorno Obsesivo Compulsivo во превод од шпански јазик означува Опсесивно-компулсивно нарушување)” на францускиот писател Лорен Бафи и шпанскиот режисер Висенте Виљануева, а со адаптација и во режија на Синиша Евтимов. Преводот на текстот […]

Среќните луѓе не наоѓаат маани. Тие научиле дека намќорите никого не сакаат…

Автор: Драган Таневски Среќен човек да си засакаш кукле. Среќните луѓе не наоѓаат маани. Тие научиле дека намќорите никого не сакаат. Ситничарат и мрморат, ти ја полнат душата со отрови. Затоа, среќен човек да си засакаш. Дека среќниот човек и тебе ќе те прави среќна. Среќниот човек ќе ти ги избрише грижите и од душата […]

Совети и трикови: Како да го освоите уште при првиот состанок

Покрај физичкиот изглед, мажите во вас сакаат да препознаат личност што ќе знае да ги слуша, што знае да направи да се почувствуваат посебно и да покаже малку иницијатива. Дека е едноставно да се освои маж, ни` открива Метју Хасеј автор на прирачникот „Уловете маж“. Тој дава необични совети и едноставни трикови на кои „паѓаат […]

Колку според хороскопот ќе трае вашата врска : скорпијата е еден од најлојалните знаци, бикот не сака да остава …

Ако се прашувате колку долго ќе трае вашата врска или зошто со години не можете да се врзете за еден човек, хороскопот ќе ви даде точен и прецизен одговор. Овен – Си оди штом страста исчезне Припадниците на овој знак се заљубуваат брзо и со цело срце. Врската со нив е динамична, а нивните чувства […]

Зошто жените живеат подолго од мажите ?!

Научниците открија дека жените се генетски програмирани да живеат подолго од мажите и истиот тренд се забележува кај нашите предци – приматите, пишува во “Дејли мејл”. Според истражувањето на проф. Сузан Албертс од универзитетот “Дјук” во краткиот животен пат на претставниците на посилниот пол има длабоки наследни корени. Нејзиниот тим утврдил дека луѓето ширум светот […]