Категорија: ‘совети за исхрана’

И вие го имате дома ова растение со кое може да ослабете: Таа во вторникот имала 72кг, а во неделата 68 килограми

Многумина од нас користат магдонос за подготовка на разни јадења. Свежата и ароматична билка, не само што ја збогатува храната со одличен вкус и арома, туку и дополнително ја заситува со витамини, пишува uspesnazena. Помеѓу другото, магдоносот е моќен диуретик, ослободува од отоци, инфекции на уринарниот тракт и други здравствени проблеми.

Како да ја направите превуксната паста Понца

Превкусни тестенини со потпечен сос од чери домати и пекорино сирење. Состојки: 400 гр макарони или друга кратка паста 600 гр чери домати 2 лажици измиени и исцедени капари 1/2 лажичка крупна морска сол

Научниците открија: Помалку калории, подолг живот

Ограничувањето на калориите е фактор за здрав и долг живот, покажа новото истражување објавено во списанието Nature Communications. Научниците стигнаа до овој заклучок по тестовите со мајмуни. Тимовите на University of Wisconsin-Madison и на Националниот институт за стареење на населението во САД (NIA) истражувале независно еден од друг како нискокалоричната диета влијае на должината на […]

Како да јадеме овошје и зеленчук по 10 пати на ден

Пред неколку дена британски експерти повикаа да се консумираат 10 порции овошје и зеленчук дневно, наместо препорачаните пет, за да се обезбедат максимални придобивки за здравјето. Иако дури пет порции на ден се премногу за многумина, експертот за исхрана Фиона Картер, открива дека дури удвоената количина не е толку тешко да се постигне. Како да […]

Диетата “утринска банана”: по една банана наутро = минус 16 килограми

Диетата “утринска банана” е едноставна популарна диета која пред три години доведе до недостаток на банани на јапонскиот пазар. Создадена од Сумико Ватанабе за нејзиниот сопруг Хитоши, диетата прво ги освои јапонските ентузијасти за слабеење, а потоа се прошири низ целиот свет. Диетата “утринска банана” е лесна, не е скапа и не бара броење калории, […]