3 народни рецепти како да ја излечите настинката за еден денЌе ви претставиме само 3 од многуте рецепти во народната медицина за борба против настинката, бидејќи само тие се во состојба да се изборат за 24 часа, велат од gradina.mk.


Од вас сепак се очекува, штом ги почувствувате првите симптоми да реагирате секавично и да исполните некоја од нив. Инаку, настинката ќе ве порази и ќе го почне развојот на симптомите, така што ќе ја засили кашлицата, заморот ќе стане неподнослив, а затнатиот нос ќе го попречува вашето дишење. Сето тоа можете да го спречите со само неколку лесни стапки.

Еве три поефикасни народни рецепти, кои ќе ја победат настинката само за ден:


1. Земете лажица морска сол и ставете ја во 1 литар врела вода. Откако оваа напивка се олади кон неа додајте само 10 грама витамин Ц, и сок од 1 лимон. Сите состојки се мешаат добро. Напивката можете да ја засладите со мед. Оваа напивка треба да ја испиете за период од 90 минути. Потоа, можете да си приготвите уште доза и да ја испиете после 3-4 часа.

Страни: 1 2