Lady

Девојки запознајте го матурантот на годината

maturant

Девојки запознајте го матурантот на годината

 

Кога во текот на денот треба да се пие вода

voda

Нема да се умориме да повторуваме дека да се пие вода е најважното нешто на светот, веднаш по дишењето.

Сега ќе ви дадеме уште 4 причини да пиете вода во текот на денот, бидејќи излегува дека таа е корисна на поинаков начин во различни делови од денот.

По станување – 2 чаши вода

Ова ќе му помогне на вашиот организам да се хидрира и да ги “активира” внатрешните органи, поминувајќи ги последните 8 часа во мирување.

Погледнете како денеска изгледа Хурем

hurem2

Гумицата Мерием Узерли која се прослави со улогата на Хурем во хит серијата „Величествениот“, денеска изгледа сосема поинаку. Погледнете:

Да и помогнеме на самохраната мајка Наташа: Додека лежам во болница, син ми мисли дека сум на службено патување

natasa

Наташа Николовска (39) од Скопје, самохрана мајка на малиот Марио бара помош од хуманите граѓани, за да се избори со тешката болест, рак на желудник. Болеста и била дијагностицирана на почетокот на април, а пред осум дена таа веќе се оперирала. Сумата која што и е потребна да го продолжи лекувањето со озонска терапија изнесува 12.000 евра, и храбрата мајка верува дека хуманоста на нашиот народ ќе и помогне да ја победи болеста и да го израсне своето дете. Иако се уште е во болница, каде што прима терапија, таа собра сили да разговара со нас, со цел да ја пренесеме нејзината порака до сите добронамерници, пишува Фокус.

За татковците кои имаат ќерки

detetatko28

За татковците ќерките претставуваат нешто посебно. Секој татко сака да биде херој во очите на неговата ќерка и еве неколку совети кои ќе помогнат да имаат поцврста и подобра врска со своите принцези.

 • Сакај ја нејзината мајка. Однесувај се кон неа со почит и огромна доза на јавно искажување на приврзаност. Кога малата ќе порасне, има голема шанса да се заљуби и да се омажи за човек кој се однесува со неа горе-долу како што ти си се однесувал со нејзината мајка. Без разлика дали е добро или лошо, тоа ќе се случи. Се надевам дека било добро.
 • Секогаш биди и на располагање. Не може да се постигне квалитет на времето поминато заедно, ако нема квантитет. Поминувајте време заедно без посебна причина, освен едноставната желба да се радувате на заедничкото присуство. Заинтересирај се искрено за работите кои ја интересираат неа. Таа има потреба нејзиниот татко да присуствува во секоја фаза од нејзиниот живот. Немој само да седиш настрана, додека таа додава години на својот живот… ти додавај живот на нејзините години.
 • Спасувај ја. Додека расте таа ќе бара херој. Многу нормално тоа може да си ти. Ќе има потреба да и притрчаш во помош повторно и повторно во текот на нејзиниот живот.
 • Радувај се на секој миг кој го имате заедно. Денес таа ползи низ куќата во пелени, утре ќе и ги дадеш клучевите од колата и пред да си почувствувал, веќе ќе ја испраќаш до олтарот. Некој ден, наскоро, да поминува време со тато нема да и биде најсупер работа на светот. Животот се случува доста брзо.
 • Моли се за неа. Редовно. Страсно. Постојано.
 • Танцувај со неа. Започни додека е уште мала. Не чекај до денот на нејзината свадба.
 • Купи и патики слични на твоите. Нема секогаш да сака да носи исти чевли како татко си.
 • Кажи и дека е убава. Кажувај и го тоа повторно и повторно.
 • Дозволи и да го држи воланот. Таа секогаш ќе се сеќава како нејзиниот тато и давал да го прави тоа.
 • Вистинска магија е да ја носиш на грб. Прави го тоа сега, додека грбот ти е силен, а таа е уште мала.
 • Таа со нетрпение ќе чека да се вратиш од работа навечер. Немој да доцниш.
 • Ако мама ја запише на часови по клавир, погрижи се и ти да бидеш таму. Не грижи се што нема други татковци. Загубата е нивна.
 • Никогаш немој да го пропуштиш нејзиниот роденден. По 10 години нема да се сеќава што си и подарил. Ќе запамети дали си бил таму.
 • По лош сон најверојатно ќе сака да легне до тебе и мама. Тоа е убаво нешто.
 • Постојат многу малку работи на овој свет кои може да ја смират плачливата принцеза подобро од татковата рака. Никогаш не го заборавај тоа.
 • Може да посака да и купиш коњче за роденден. Ако не живеете на фарма , не и купувај пони за роденден. Но сепак можеш да изнајмиш.
 • Не ја опсипувај со многу подароци. Наместо тоа подари и неверојатни искуства кои можете да ги имате заедно.
 • Таа мора да знае дека секогаш може да се врати дома. Што и да се случило.
 • Запамти дека исто како пеперутка, еден ден и таа ќе ги рашири крилјата и ќе полета. Уживај во нејзините години, во кои е сеуште гасеничка.
 • Секоја година на нејзиниот роденден напиши и писмо. Дај и ги писмата кога ќе замине да учи, или кога ќе стане мајка. Или пак кога ти мислиш дека има најголема потреба.
 • Научи се да и веруваш. Колку повеќе расте, толку повеќе слобода давај и. Таа ќе се воспитува според очекувањата кои ги ставаш пред неа.
 • Денес таа тргнува кон вратата, за да оди на училиште, утре веќе ќе  биде далеку. Не трепкај.

Извор: семесинапово.мк