Lady

Глетка од која фановите се згрозија: Кетрин Зита Џонс има 48 години, а тој само што го славеше 100-от роденден

ketrin

На роденденската забава на Кирк Даглас присуствувале бројни познати личности, но секако главната ѕвезда на вечерта бил самиот глумец, како и неговиот син Мајкл кој се појавил со сопругата Кетрин Зета Џонс.

Како подарок за 100-от роденден, Кирк добил бакнеж од најубавата жена на светот. Тоа воопшто не им се допаднало на фановите, бидејќи всушност Кетрин била таа која го бакнала.

3 трикови за да се разбудиме освежени

beautiful orange young brunette girl expression portrait with da

Добро утро, Заспани убавици! Имате проблем со станувањето од кревет наутро? Од komentar.mk не советуваат како најдобро да се справиме со овој проблем:

Променете начин на спиење!

Експертите препорачуваат да спиете на грб. Зошто? Многу едноставно – кога сте свртени на една страна притисокот врз лицето е силен, што може да доведе до рана појава на брчки. Покрај тоа, кога спиете на грб, циркулацијата во кожата на лицето е подобра и веројатноста да се разбудите подуени е многу помала.

Еликсир на убавина и здравје од цитрон и мед

citrus

Цитронот (грејпфрут) е познат како антиоксиданс со силни антибактериски својства.

Богат е со витамин Ц, А, Б, Д, Е, како и калциум, фосфор, магнезиум, цинк, бакар, железо.

За еликсирот направен од цитрон и мед потребно ви е:

Еден голем зрел цитрон

Една голема лажица мед

Цитронот, по можност ладен од ладилник, се сече на пола па со лажица се вади пулпата.

Таа и медот се ставаат во блендер и се меша додека не се изедначат.

Овој чудесен еликсир во себе има: 

Со вежба и опуштање до сигурен оргазам

seksizena

Оргазмот е ослободување на насобраната сексуална тензија и енергија, кое предизвикува неверојатно задоволство. Некои го опишуваат како нежно штипкање, а други како експлозивно чувство по целото тело.

Достигнувањето на оргазам предизвикува контракции на карличните мускули на секои 0.8 секунди.

Кај некои контракциите се побројни отколку кај други.

За многу жени оргазмот е недостижен врв за кој што копнеат цел живот.

Мажите ретко имаат проблеми и скоро секогаш можат да доживеат оргазам, но за жал истото не важи за жените. За разлика од мажите, на жените им е потребно многу повеќе од механичка стимулација за да го достигнат врвот: пријатна релаксирана атмосфера, партнер на кого му веруваат, да се чувствуваат посакувани…

 

Но, дури и кога се исполнети сите услови, некои жени не успеваат да го почувствуваат интензивното задоволство наречено оргазам. Еве неколку начини за полесно достигнување на „големото О“:

Значењето на Марс, Венера и Меркур во астрологијата

astrosoferi

МАРС – планетата на витална енергија

 

 

Управува – Овен
Самоуправува – Шкорпија
Егзалтација ( Возвишува )- Јарец
Заточение – Вага, Бик
Пропаст – Рак
Знак – штитот и копјето на Марс, Богот на војната
Симболизира – акција, агресивност, импулсивност и иницијативност
Клучен збор – енергија
Анатомија – мускулен систем, надворешни репродуктивни органи, глава и лице, црвени крвни клетки, моторни нерви, мочен меур, надбубрежна жлезда.

 

Управува со животинската природа, желбата и сексуалниата енергија. Покажува амбиција, сила, моќ, структура, работа, борба, натпревар и смрт.  Раководи со хирургија и операции, оружје, војна, инциденти, отоци, рани и  изгореници, насилство, топови, железо и челик.

Во античките времиња планетата е позната како “малиот злосторник”. Дејството на Марс е ненадејно, претенциозно и деструктивно. Марс може да биде искористен деструктивно и жестоко во битка или охрабрувачки во покажувањето сила. Местото на Марс во хороскопот е таму каде што се шири најсилната енергија.

Со право го има заслужено прекарот  даден уште од древните времиња “малата несреќа”.  Марс посочува дека ние самите си создаваме проблемите преку прекумерна активност, острина и агресивност. Оваа планета ги привлекува конфликтите и контроверзиите, создава опасни и напнати ситуации.

Марс ни укажува дека за несреќата  што не следи ние самите сме си виновни, како што и самиот народот вели “сам си го направи”.  Тој не советува дека против овие несреќи можеме да се бориме само преку самоконтрола и самодисциплина.

 

ВЕНЕРА – планетата на љубовта
Управува – Бик, Вага
Егзалтација ( Возвишува ) – Риби
Заточение – Шкорпија, Овен
Пропаст – Девица
Знак – огледало на божицата Венера
Симболизира – социјален импулс, чувство за дискреција
Клучен збор – приврзаност, љубов
Анатомија – грло, брада, образи, јазик, бубрези, јајници, внатрешни репродуктивни органи, интравенската циркулација, кожна осетливост.

 

 

Никогаш не се има одалечено повеќе од 46 ° степени од Сонцето. Венера е планета на љубовта во античките времиња е нарекувана “малата благодетелка”. Управува со уметноста, културата, естетиката, сопственоста, партнерите, убавината, шармот, добриот вкус, сентименталноста, слатките работи и шеќерот, боите, хармонијата, поезија, цртањето, накитот, пеењето, театарот и музиката.