Lady

Исповед на Ана Дурловски за притворањето на сопругот Игор: Што се случи таа вечер

Oперската пејачка Ана Дурловски, сопруга на притворениот Игор Дурловски, светски познатиот оперски пејач, се пожали за време на неодамнешните гостински настапи во Штутгарт и Дрезден на политичка репресија врз граѓаните во нејзината татковина Македонија.

-Народот во Македонија се плаши- рекла 39-годишната уметничка на маргините на претставата во „Ариоданте“ во Државната опера во Штутгарт, пишува Твнова.

-Не постои владеење на правото или слобода на печатот во балканската држава, само политичка репресивност. Време е меѓународната заедница да ги отвори своите очи за авторитарните тенденции на земјите кои се стремат кон ЕУ. Игор Дурловски, кој е исто така пејач (бас) познат во западните земји до пролет беше уметнички директор на операта во Скопје, а од ноември е во притвор под сомнение за тероризам. Вкупно 36 лица беа уапсени на крајот од ноември за „заканување на уставниот поредок и безбедноста преку тероризам“ -пишуваат германските медиуми.

Погледнете како Дадар ја разубави специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи (Фото)

Специјалната јавна обвинителка Фатиме Фетаи, често е на разубавување кај познатиот шминкер Александар Дадар. Во неговото студио таа си ја средува и косата. Вчера, отиде да се разубави кај Дадар, заради предновогодишнта забва која ја правеше СЈО.

Фотографијата од Фетаи ја сподели Дадар на Инстаграм. „Во боја или црно-бело? Фатиме Фетаи секако е опасно добра!„ напишал познатиот шминкер. Покрај Фетаи, и Зорица Заева, сопругата на премиерот е често на разубавување кај Дадар, пишува Репортер.

Погледнете ја галеријата со обвинителката, на наредната страна:

Споделете да помогнеме: Ова прекрасно девојче боледува од ретка болест и не може да оди

Ова прекрасно девојче денеска беше со мене во Канал5. Таа боледува од ретка болест и поради тоа не може да оди.Докторите и рекле дека нема лек но нејзината желба повторно да почне да оди е многу голема.Нејзината мајка вели дека почнале да одат на терапија во соседна Србија и после неколку третмани има видливо подобрување.Поради тоа потребни се средства за да се продолжи со терапиите а мајката е самохрана мајка и не може да си дозволи.Затоа ајде сите да помогнеме на ова мало ангелче за животот да и стане полесен и можеби да се исполни нејзината желба, самостално да почне да се движи.

Донирајте на телефонските броеви:

ВИП 143 471 и Т Мобиле 070 143112 и споделете ја објавава.

Денес се кажува оваа молитва: оние кои немаат деца треба да го кажат ова

Таа како сираче земена во куќа на големци и како посвоенче однегувана и воспитана таму. Бидејќи била добродетелна девојка, еден големец ја омажил за неговиот син. Кога умрел старецот големец, навалиле роднините врз неговиот син за да ја остави жената од ниско потекло и да се прежени за некоја којашто може да му прилега со богатството.

Ана го роди синот Самуил и Му го посвети на Бога уште од неговото детство. Тој беше голем водач на Израилскиот народ и Пророк, помаза два цара, Саул и Давид. А Св. Ана му испеа на Бога благодарствена песна, чудесна според мудроста и убавината, па нејзе и ден денес ја пеат во богослужбите на Црквата.

Јади, моли се и сакај во 50 цитати

Можеби секоја жена го гледала филмa “Јади, моли се и сакај”, создаден според книгата на Елизабет Гилберт. Или пак ја читала самата книга.

На патот кон среќата секој човек се соочува со многу работи, учи многу, страда. Како и главната хероина, самата Елизабет, која го напушта животот, кој го познава, но кој ја прави несреќна, за да се впушти во авантурата наречена себеспознавање. На патот, таа дознава многу: како да се насладува на животот, на храната, на светот што ја опкружува. Учи како да се моли и да простува, претежно на самата себе. И најчесто, дознава да сака вистински.

Еве 50 цитати од филмот: