Lady

5 комбинации за на работа инспирирани од Миранда Кер

Миранда Кер секогаш изгледа прекрасно! И иако нема канцелариска работа, нејзиниот стил не инспирираше да ви прикажеме 5 комбинации кои секоја дама може да ги носи на работа.

 

 

 

 

 

Џинс трендови оваа пролет

Многу бои, шари и уникатност. Потребна ви е само бела кошула или маичка и подготвени сте!

 

 

 

 

 

Амбер Херд го откачи Џони Деп за девојка?

Во јуни, започнаа гласини дека Џони Деп се гледа со колешката од филмот The Rum Diary, Амбер Херд, веднаш по разделбата на Џони со Ванеса Парадис. Секако дека оваа вест беше посебно интересна за јавноста поради изјавата на Херд дека е бисексуалка.

 

 

 

Сега, Џони Деп влезе во историјата на Амбер Херд бидејќи таа се појави на аеродромот во Парис со францускиот модел Мари де Вилепин, 26 години, ќерка на поранешниор француски премиер Доминик де Вилепин.

 

 

Според исвори на New York Post, двете девојки се забележани заедно неколку пати последниве неколу недели, последно на моторот на Мари идејќи во кино.

 

 

Храна која ги чисти дишните патишта

Чистењето на белите дробови  од насобраните отрови и катран ќе ви помогне не само да го намалите ризикот од појавата на рал или на разни инфекции, туку истовремено и ќе ви помогне да го подобрите нивниот капацитет и општата здравстена состојба. Овој процес особено им се препорачува на активните пушачи како и на лицата кои живеат во подрачјата со загаден воздух. Исто како и кај детоксикацијата на секој орган каде што се препорачува да внесуваме повеќе вода, овошје и зеленчук,  така и кај чистењето на белите дробови се подразбира правилна исхрана бидејќи таа ги активира природните механизми за исфрлање на отровите а воедно го јакне и имунитетот.

Постојат неколку начини кои ке ви помогнат во тоа. Ние ви го претставуваме оној со помош на исхраната.

Чили
Лутата храна го разградува вишокот на секреција во нашите бели дробови но и во целото тело. Кога јадете луто можете да забележите дека носот веднаш почнува да тече.  На истиот начин лутата храна делува на и секретот и катранот во белите дробови помагајќи му на нашето тело полесно да ги елиминира.

 


 

Вода
Токму така, обичната вода е најдобра за чистењето на организмот! Пробајте да не внесувате газирани пијалоци, кафе или алкохол и дајте и предност на обичната вода. Добрата хидратација е клучна за здравјето и за чистењето на телото од токсините.

 


 

Лук
Лукот изобилува со многу важни хранливи материи. Дејствувајќи како природен антибиотик, тој го спречува настанокот на многу инфекции и болести на белите дробови, вклучувајќи ја и појавата на рак. И тој има функција на разградување на секретот во дишните патишта и во исфрлањето на отровите од од организмот.

 

Расипаното месо се третира со јаглерод моноксид за да изгледа свежо во продавниците!

Многумина од љубителите на месото немаат поим дека говедското и пилешкото месо во САД, Канада и многу други земји ширум светот е третирано со отровен јаглерод моноксид. Дури и месото кое буквално е расипано и со поминат рок, после додавањето на јаглеродниот моноксид изгледа свежо и црвеникаво а ваквиот изглед го задржува и неколку недели подоцна. Месната индустрија продолжува да го користи овој отровен гас во месото и останатите месни производи кои луѓето секојдневно ги купуваат за себе и својата фамилија и го конзумираат во поголеми количини.

 

 

 

Јаглеродниот моноксид или CO е гас без вкус, мирис или боја. Неговите молекули се состојат од атоми на јаглерод и кислород и тој се разликува од познатиот јаглерод диоксид или Co2 кој ние го издишуваме.
При вдишување на поголема количина јаглерод моноксид во нашето тело, овој гас се спојува со црвените крвни зрнца наместо кислородот и така настанува труење. Најчесто во случаите на труење повеќето од луѓето ќе се онесвестат, но ако се вдиши голема количина од овој гас настапува смрт. Дури и оние луѓе кои ке го преживеат труењето со јаглерод моноксид понатаму страдаат од долготрајни невролошки проблеми.

 

 

Канадскиот одбор на месо производителите препорачува внатрешната температура на месото за човечка употреба не надмине повеќе од -15,5 степени целзиусови во процесот на чување. Дури и сосема мал пораст на температурата од само 2 степена за половина би го скратил рокот на траење на месото. Неговото чување на овие температури им задава тешкотија на продавачите во продавниците, бидејќи површинската температура на месото во замрзнувачите е обично поголема од онаа во неговата внатрешност, некогаш дури и за 10 °C . Така, месото многу брзо се расипува и распаѓа, па затоа интернационалната месна индустрија инвестирала огромна сума на пари во модифицирана вакуумска амбалажа со вметнување на јаглерод моноксид во месото со цел да го продолжи неговиот рок на траење во фрижидерите во продавниците.
Имено, ако вдишувањето на поголеми количини јаглерод моноксид е фатално за луѓето, месната индустрија инсистира дека тој не е штетен доколку во нешето тело се внесе преку месото третирано со него.
Тоа не е точно бидејќи бактеријата Clostridium perfringens која е трет по ред најголем предизвикувач на труења, се создава во месото кое ние го сметаме дека е свежо и во рамките на втиснатиот датум за употреба.

 

 

Лабораторискиот техничар Мариса Конели која ги анализира примероците на месо низ супермаркетите вели дека бактеријата Clostridium perfringens е многу често присутна во свежото месо кое се продава. Таа вели дека дури кај половина од земените примероци за анализа е пронајдена оваа бактерија, иако не им бил поминат рокот на употреба. Но она што е интересно е дека сите примероци кои биле позитивни на оваа бактерија потекнуваат од амбалажите третирани со јаглерод моноксид.
САД, Канада, Австралија, Велика Британија и многу Европски земји  користат спакувано месо третирано со јаглерод моноксид за да го спречат неговото распаѓање.
Затоа при купувањето на месо или месните производи внимавајте добро на неговото потекло и квалитет.