Lady

Најдобра стратегија за тело без целулит

И покрај целиот напор да изгледате беспрекорно, задоволството е секогаш прекинато од кората од портокал која се појавува на вашите нозе кога само за момент ќе го запоставите антицелулитниот режим. Но следејќи ги следните совети, бикини кожата ќе биде секогаш подготвена за покажување.

 

 

 

Многу вода
Препорачаните 8 до 10 чаши вода дневно не мора буквално да ги внесете бидејќи многу од намирниците кои ги конзумирате во текот на денот во себе содржат доволно вода за да го држат вашето тело хидрирано. Едно истражување покажало дека жените кои редовно конзумираат намирници како јаболки, краставици и грејпфрут имаат потенок струк и понизок индекс на телеска маса од оние кои течноста ја земаат исклучиво преку вода и сокови. Но никогаш не ја заборавајте вредноста која ја има водата и пијте колку можете повеќе.

 

Овошје во боја
Овошјето кое е во јаки бои е богато со витамин Ц, а токму тој е важен за колагенот кој и дава цврстина на вашата кожа. Кога се намалува количината на колаген, се губи еластичноста на кожата што доведува до создавање на целулит.

 


 

Интергални житарици
Продуктите кои во составот имаат обработени жжитарици а содржат и шеќер, како белиот леб на пример, го покачуваат нивото на инсулин во телото. Инсулинот испраќа сигнал до телото дека маситите треба да ги чува наместо да ги троши а таквиот систем на нас не ни треба. Затоа, многу подобар избор се интергалните житарици кои можете да ги јадете кога сакате, без разлика дали се работи за интергален леб или мусли. Тие имаат многу влакна и не го покачуваат инсулинот.

 

 

 

Без сол и шеќер
Жените кои генерално се хранат здрфаво имаат помалку целулит а една од главните причини за тоа е ограниченото внесување на сол и шеќер во организмот. Шеќерот се складира во масните ќелии а тие потоа се шират што прави да се складира вода во организмот со што се зголемува целулитот. Затоа пробајте наместо да грицкате чипс да направите ново мезе – свежи моркови, краставици, пиперки со некој ниско калоричен дресинг.

 

 

Морски алги
Алгите содржат состојка која се нарекува фукостатин која му помага на телото да согорува мсти. Студиите покажуваат дека конзумирање на морски алги може да помогне во намалување на тежината 5 до 10 % со што се намалува и видливиот целулит. Затоа, вклучете ја оваа магична билка во вашето секојдневно мени .

 

 

 

Кофеинска крема
Кофеинот е една од најчестите состојки која постои во антицелулитните креми и е многу делотворен во отпуштање на масните наслаги и затегнување на кожата. Пред да купите антицелулитна крема, проверете дали истата содржи концентрација на кофеин.

Крема со ретинол
Ретинолот е облик на витамин А кој го намалува присуството на слободни радикали кои се одговорни за разградување на колагенот. Ретинолот помага во одржување на мазна кожа и видливо го намалува целулитот.

 

Масажа
Масажата дава резултати. Целулитот се јавува дека фиброзното ткиво помеѓу кожата и масното ткиво прави масни џепови на површината што и дава на кожата нерамен изглед. Масажата помага во стимулирање на циркулацијата и отстранување на вишокот на вода.

 

Вистинската кратка фризура за вас

Сите знаеме дека шишањето на косата многу кратко, може да биде навистина застрашувачки, особено ако одсекогаш сте имале долги и бујни локни. Но, сепак доколку се одлучите да го промените вашиот изглед со кратка фризура, ви ги предлагаме следните фризури кои одговараат според формата на вашето лице.

Облик на лице: Тркалезно
Фризура кој одговара: Должината треба да завршува малку над вашата брада. Доколку имате тркалезна форма на лице, најдобро е да ги избегнувате степенестите фризури. Наместо тоа, шишки како на Камерон Дијаз ќе ви помогнат да направите баланс со вашата форма на лице и фризурата . Лицата кои имаат тркалезно лице, треба да го избегнуваат  степенестиот изглед .

 

 

Облик на лице: Коцкасто
Фризура која одговара: Изборот на Кира Најтли е одличен микс од  пократки прамени одзади (кои ќе ви дадат дополнителен волумен) и подолги од напред кои го следат страните на лицето и на острата и изразена вилица ке и дадат по мек и заоблен изглед.

 

 

Облик на лице: Срцевидно
Фризура која одговара: аЗ девојките кои имаат срцевидна форма на лицето, стилистите ја препорачуваат боб-фризурата чии степени започнуваат од јаболчниците. Степенестите шишки визуелно ќе го прикријат широкото чело.

 

 

Форма: Овална
Избор на фризура: Девојките кои имаат овално лице се навистина среќни. Нив им стои речиси секаква кратка фризура. Кратката степенеста фризура како онаа на Хали Бери ќе ги нагласи вашите правилни црти на лицето.

 

Бритни Спирс даде отказ од Х Фактор

Бритни Спирс секогаш ќе го има факторот Х во неа – но Х Фактор повеќе ја нема Бритни Спирс. По повеќемесечни гласини и поделени мислења за нејзиниот перформас како судија на шоуто, 31 годишната пејачка го напушта Х Фактор.


Изворите велат дека ова ќе се случело порано или подоцна. Бритни само напушти пред да биде избркана. „Продуцентите планираа да биде дел од шоуто подолго време, но веројатно не функционирало.“ – велат извори за US Weekly.

 


Бритни Спирс потпиша договор од вртоглави 15 милиони долари за една сезона – но таа едноставно не ја донела потребната енегрија во шоуто. „Ја платија толку многу, а се што таа кажуваше беше: „Одлично е!“ и ракоплескаше“ – вели вториот извор. Сајмон Ковел е посебно разочаран бидејќи „ја сакаше лудата Бритни а ја доби досадната Бритни.“.
Бритни им се приклучува на Пола Абдул, Никол Шерцингеер и Шерил Кол – сите овие беа отпуштени по првата сезона.

 

Затегнете го задникот во 6 потези

Вашиот инструктор: Берни Цурела, поранешен натпреварувач во Светската Кикбокс Асоцијација и наредник во војска. Овие вежби ги дизајнирал за неговата група Butt and Gutt, за која се чека ред со месеци за слободно место. Ова се ексклузиво неговите вежби

 

 

Се што ви треба: Топка за пилатес

Планот: Комбинирајте ги овие потези со дополнителни стомачни вежби на топката три пати неделно.
Одберете ја топката која е соодветна на вашето тело. Треба кога ќе седнете на топката, бутовите да ви бидат паларелни со подот.

Вежба број 1:
Застанете во позиција за склекови а нозете потпрете ги на топката. Кренете ја левата нога и држете ја 3 секунди, потоа вратете ја на топката. Истото направете го со десната нога. Направете 12 повторувања.

 

 

Вежба број 2:
Клекнете и потпрете се со денсиот колк на топката а десната рака ставете ја одозгора на топката. Левата рака ставете ја на колкот а левата нога испружете ја во висина на колкот. Држете 3 секунди и потоа свиткајте ја левата нога за да со коленото ја допрете топката. Направете 12 повторувања. Променете страна.

 

 

Вежба број 3:
Застанете пред топката и дената нога потпрете ја на топката, со виткање на коленото, а рацете испружете ги право нагоре. Држејќи ја левата нога права, спуштете се надоле со рацете за да го дофатите левото стапало (колку можете подоле). Вратете се во првобитна положба. Направете 12 повторувања па истото направете го на другата страна.

 

 

Вежба број 4:
Застанете во позиција за склекови но овој пат, со рацете спорни и потпрени на топката. Полека кренете ја десната нога највисоко што можете. Вратете се во првобитната положба и истото направете го со другата нога. Повторете 12 пати.

 

 

Вежба број 5:
Седнете на топката и лизгајте се по топката додека не ја допрете топката со рамениците, колковите се кренати. Полека спуштете ги колковите до подот без да го допрете. Вратете се во првобитна положба. Направете 12 повторувања.

 

 

Вежба број 6:
Застанете пред топката и потпрете се на неа со испружени раце. Исправете ја десната нога позади вас. Внесете го десното колено накај топката и држете 3 секунди. Исправете ја ногата повторно позади вас. Направете 12 повторувања. Променете ја ногата.

 

Сакате уште вежби со топка? Прочитајте: Вежби со топка за затегнат задник

Како да станете од кревет и да вежбате!

1. Вежбањето нека ви биде на секојдневната To-Do листа
Секогаш кога ја обновувате листата на обврски, ставете во неа „вежбај утре сабајле“. Ова треба да стане исто толку важно како и состанокот на работа. Запишувањето на обврските на хартија ги прави да бидат поважни за вас. А знаеме дека сте доволно совесни да не го прешкртате вежбањето без да го спроведете истото.

 

 

 

2. Извадете ја целата опрема
Извадете ја облеката и ужинките и ставете ги во купатилото пред да си легнете. Нема ни да помислите да го заборавите тренингот кога сабајле ќе ја видите целата опрема на едно место додека ги миете забите.

 

 

3. Наместете аларм
Кога ќе дојде времето за вежбање, поставете аларм на вашиот телефон. Денес постои можност да симнете некој глас од интернет или самите да снимите музика за алармот. Нека биде тоа некоја мотивирачка песна или едноставно вие како си велите: „Стани, не биди мрзлива, време е за вежбање!“.

 

 

 

4. Музика за вежбање
Направете нова плеј листа само за вежбање. Кога ќе ја слушнете, ќе ве размрда и нема шанса да кажете „не“ на вежбањето. Совет: одберете брзи, гласни и мотивирачки песни. Песните со побрзо темпо ќе ви помогнат да се разоните и ќе ви го кренат адреналинот.

 

 

5. Најдете партнер за вежбање
Една работа е да се натерате самите да станете и да вежбате но дали би можеле да ја оставите најдобрата другарка сама да трча? Не ни мислевме дека можете да го направите тоа.