Lady

Иконата во Пресвета Богородица го повтори чудото за Нова Година

Иконата на Пресвета Богородица која прв пат почна на мироточи на 9 Април 2016 година, повторно го повтори процесот, но овој пат со зголемен интензитет- објави Религија.мк

Верниците во црквата во Трубарево, кои на 1-ви јануари биле на утринската молитва останале биле воодушевени што иконата повторно почнала да мироточи, но овој пат со поголем интензитет.

За настанот известена е скопката митрополија, а верниците доаѓале да се поклонат и помолат пред иконата.

Дел од верниците кои ни ги испратија овие фотографии, велат дека чудото се повторило по утринската молитва, кога тие во црквата разговарале околу начинот како годинава да се прославува Бадник и Божик. Голем број верници биле за тоа да се празнува традиционално со бадникарски огнови, по што, како што раскажуваат тие, го забележале повторниот процес на мироточење.

Завиткајте ги нозете со неколку слоја фолија. Она што ќе се случи после 1 час, ќе го изненади и вашиот лекар!

Алуминиумската фолија е уникатен материјал. Третманот со помош на фолија е практикуван уште во древна Кина: тие ја поставувале фолијата на биолошките активни точки кои одговараат за работата на болните органи.

Деталниот опис на методот за лекување со помош на фолија, го дава лекарот-психотерапевт Вилхелм Рајх. Со фолија може да се излечи настинка, ишијас, цервикална остеопороза и дури гихт!

Поздрави сме, ако спиеме со некого

Да ја делиме постелата со некого е корисно за нашето здравје. Ова го покажуваат резултатите од анкетата на Андреа Петерсен, претставено во изданието “The Wall Street”. И тоа не е сè, вели Венди М Троксел од Универзитетот во Питсбург за “The Wall Street”.

Некои научници ја поддржуваат хипотезата дека спиењето во ист кревет со човек со кого се наоѓаме во блиски односи, го продолжува нашиот живот во споредба со оние кои заспиваат сами.

Спиењето заедно со партнерот го засилува чувството на сигурност и заштита, а тоа го намалува нивото на кортизол – хормонот на стресот.

Која е идеалната боја на облеката за првиот состанок

Мажите се најмногу склони да создаваат врска со жената која носи црвено на првиот состанок.

Британско истражување покажа дека бојата, која ги воодушевува мажите е црвената, а дамите нужно треба да ја избегнуваат жолтата и кафената, ако сакаат да стигнат до нивното срце. Дамите, од своја страна, ги сметаат мажите за најсекси кога се облечени во сиво.

Жолтата боја ги одбива претставниците и на двата пола во првата средба, а на жените особено многу не им се допаѓаат мажите со розова боја.

Пауло Коелјо: совети за патување

„Многу одамна за себе сфатив дека да патуваш, е најдобар начин да учиш нови работи”, пишува во својот блог познатиот писател Пауло Коелјо. Тој ги сподели најважните работи за едно целосно патување. Погледнете што советува тој:

Прескокнете ги музеите

Може да ви личи апсурдно, но според писателот, ако сте во странски град, има многу поинтересни работи, кои да се видат отколку да ги обиколувате музеите само затоа што се чувствувате „должни”. „Се разбира, музеите се важни, но трошат многу време”, објаснува писателот.